
Spis treści
Co trzecie dziecko w Polsce w wieku wczesnoszkolnym ma problem z nadmierną wagą. Statystyki są bezwzględne – Polska jest w czołówce krajów UE pod tym względem.
Badanie COSI (Childhood Obesity Surveillance Initiative) przeprowadzane jest w blisko 40 krajach UE. Dostarcza ono szczegółowych danych na temat skali problemu otyłości i nadwagi u dzieci. Zgodnie z jego wynikami, co trzecie polskie dziecko w wieku wczesnoszkolnym (6-9 lat) ma nadmierną masę ciała, a aż 15 proc. ośmiolatków choruje na otyłość. Dane pokazują również, że w ciągu ostatnich 20 lat liczba dzieci z nadwagą w Polsce wzrosła niemal dwukrotnie.
Problem nadwagi i otyłości wśród dzieci. Czym może skutkować?
Badania wskazują również, że chłopcy są bardziej narażeni na otyłość niż dziewczynki – w grupie ośmiolatków problem nadmiernej masy ciała dotyczy 37 proc. chłopców i 30 proc. dziewcząt. Szczególnie alarmujący jest również fakt, że już 10 proc. polskich dzieci w wieku 6-9 lat ma nadciśnienie, co jest bezpośrednim skutkiem nadwagi i otyłości.
Eksperci biją na alarm – do szpitali coraz częściej trafiają 12-latkowie ważący ponad 100 kg, a nadwaga i otyłość już w młodym wieku prowadzą do poważnych konsekwencji zdrowotnych, takich jak insulinooporność, cukrzyca typu 2 czy choroby serca. Otyłość nie jest problemem, z którego się "wyrasta" – wymaga kompleksowego leczenia i systemowych działań, by powstrzymać rosnącą falę tej choroby wśród najmłodszych Polaków.
Polska w czołówce na tle innych krajów Europy
Na tle innych krajów Europy Polska wypada niepokojąco źle. Według danych COSI, wśród krajów Unii Europejskiej pod względem odsetka dzieci z nadwagą i otyłością wyprzedzają nas jedynie Grecja, Włochy i Hiszpania. W krajach skandynawskich, takich jak Norwegia czy Szwecja, problem ten jest znacznie mniej powszechny – tam nadmierna masa ciała dotyczy około 20 proc. dzieci. Najmniejszy odsetek dzieci z nadwagą odnotowano w Holandii i Danii, gdzie wynosi on zaledwie 15 proc.
W Polsce dynamika wzrostu otyłości wśród dzieci jest jednak jedną z najwyższych w Europie – jeśli ten trend się utrzyma, w ciągu najbliższych kilkunastu lat możemy znaleźć się na niechlubnym pierwszym miejscu w rankingu. W krajach, gdzie problem ten udało się ograniczyć, kluczową rolę odegrały szeroko zakrojone programy edukacyjne, zmiany w żywieniu szkolnym oraz promocja aktywności fizycznej już od najmłodszych lat. Polska wciąż ma wiele do nadrobienia, by skutecznie walczyć z epidemią otyłości wśród najmłodszych.
Jak wspierać aktywność fizyczną wśród dzieci?
Ważne jest nie tylko zdrowe żywienie i prawidłowa dieta, ale także aktywizowanie dzieci i zachęcanie ich do regularnej aktywności fizycznej. Sport pomaga w utrzymaniu prawidłowej masy ciała, wzmacnia organizm, poprawia kondycję. Warto zachęcać dzieci do udziału w różnego typu wydarzeniach sportowych, takich jak np. organizowane w ramach JBL Triathlon Sieraków 2025 zawody Pho3nix Kids Cup. To tylko jedna z inicjatyw, które stanowią doskonałą okazję do zaszczepienia w dzieciach pasji do sportu i pokazania im, że ruch może być źródłem radości i satysfakcji.
"Jesteśmy świadomi jaki świat nas dzisiaj otacza i zarówno dzieciom, jak i dorosłym ciężko dbać o swoje zdrowie. Chcemy im to ułatwić! W zawodach dla najmłodszych nie liczy się wynik, lecz radość z uczestnictwa i pokazanie, że sport to nie tylko zdrowie, ale przede wszystkim świetna zabawa" – mówi Wojciech Kruczyński, organizator JBL Triathlon Sieraków.