Masz problemy z sercem? Sprawdź, jak uzdrowiska pomagają dbać o zdrowie i profilaktykę serca

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Według badań GOV z 2024 roku, choroby sercowo-naczyniowe są główną przyczyną zgonów w Polsce. Co roku z tego powodu umiera 178 tys. osób. Jak dbać o serce? Niezwykle istotne są w tym przypadku profilaktyka i rehabilitacja, a ogromnym wsparciem są w tym procesie uzdrowiska.
spacer senior seniorzy
Jak uzdrowiska pomagają dbać o zdrowie i profilaktykę serca?
Shutterstock

Sanatoria i uzdrowiska oferują szeroki zakres terapii i zabiegów, które wspomagają zdrowie serca i układu krążenia. Pobyt w takich miejscach może znacząco poprawić kondycję osób z nadciśnieniem, chorobą wieńcową, niewydolnością serca czy po przebytych incydentach sercowych, takich jak zawał.

Czy warto skorzystać z sanatorium w przypadku problemów z sercem?

Istnieje kilka powodów, dla których warto skorzystać z oferty uzdrowiska w przypadku problemów z układem sercowo-naczyniowym. Przede wszystkim, uzdrowiska często znajdują się w miejscach o korzystnym mikroklimacie – w górach, nad morzem lub w rejonach bogatych w lasy. Czyste powietrze, bogate w tlen i pozbawione zanieczyszczeń, sprzyja lepszemu dotlenieniu organizmu, co wspiera pracę serca i poprawia krążenie.

Na dodatek w sanatoriach często stosuje się kąpiele w wodach mineralnych bogatych w magnez, wapń i siarkę, które poprawiają krążenie, obniżają ciśnienie krwi i redukują stres. Kąpiele solankowe mogą działać relaksująco na układ nerwowy i wzmacniać naczynia krwionośne.

Aktywność fizyczna w sanatoriach dostosowana jest do stanu zdrowia pacjenta. Jednocześnie jest to kluczowy element profilaktyki chorób serca. W uzdrowiskach prowadzone są zajęcia takie jak nordic walking, gimnastyka, ćwiczenia w wodzie czy treningi oddechowe, które poprawiają wydolność organizmu i wspierają serce.

Sanatoria oferują także specjalnie skomponowane jadłospisy oparte na diecie śródziemnomorskiej lub DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension), które pomagają regulować ciśnienie, obniżyć cholesterol i wspomagać pracę układu sercowo-naczyniowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z kolei masaże, kąpiele wirowe nóg, okłady borowinowe czy elektroterapia mogą pomóc w rozszerzaniu naczyń krwionośnych, poprawie krążenia i redukcji napięcia mięśniowego, co korzystnie wpływa na serce.

Wreszcie, pobyt w sanatorium to nie tylko zabiegi, ale także możliwość odprężenia i oderwania się od codziennego stresu, który jest jednym z głównych czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Medytacja, aromaterapia, spacery czy zajęcia relaksacyjne pomagają obniżyć poziom kortyzolu, co wspiera zdrowie serca.

Uzdrowisko kardiologiczne w Ustroniu

Jednym z uzdrowisk, które zajmują się chorobami serca jest Uzdrowisko Ustroń. Położone w sercu Beskidów pozwala na połączenie skutecznych metod leczenia z dobrodziejstwami natury.

Dzięki specjalistycznym programom terapeutycznym pacjenci mogą korzystać z opieki obejmującej fizjoterapię, w tym fizykoterapię i kinezyterapię oraz terapie relaksacyjne. W Uzdrowisku Ustroń pacjenci mogą także skorzystać z programów zdrowotnych, które łączą odpowiednią dietę, rehabilitację, spacery i ćwiczenia na świeżym powietrzu oraz terapię redukującą stres.

– Dieta bogata w kwasy omega-3, warzywa i produkty pełnoziarniste to fundament zdrowego serca. Odpowiednio zbilansowane posiłki pomagają regulować poziom cholesterolu, utrzymać prawidłowe ciśnienie krwi oraz wspierają elastyczność naczyń krwionośnych, co znacząco zmniejsza ryzyko miażdżycy i innych chorób układu krążenia – mówi Mariola Krężelok, dietetyk Uzdrowiska Ustroń.

Kontakt z naturą również ma duże znaczenie w dbaniu o zdrowie serca. – Ustroń, otoczony beskidzką przyrodą, zachęca do aktywności na świeżym powietrzu. Warto skorzystać z licznych szlaków turystycznych, które nie tylko poprawiają kondycję, ale także pozwalają cieszyć się pięknymi widokami. Otaczające góry to propozycja dla tych, którzy lubią połączenie relaksu z nutą adrenaliny – dodaje Kinga Ekiert, fizjoterapeutka Uzdrowiska Ustroń.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Newsletter
Drukuj
Skopiuj link