
Spis treści
Coraz więcej badań wykazuje obecność mikroplastiku w napojach w butelkach PET. Co ciekawe, niektóre z nich wykazują, że butelkowana woda pitna zawiera mikroplastik w większym stopniu niż woda kranowa. Zbieżne wyniki niezależnych badań wskazują niemal na powszechność występowania mikroplastiku w wodzie butelkowanej. A to budzi obawy dotyczące potencjalnego wpływu na zdrowie konsumentów.
Mikroplastik w napojach w butelkach PET
Choć mikroplastik kojarzymy głównie z zanieczyszczeniem wód, m.in. mórz i oceanów, coraz częściej mówi się o jego obecności w żywności i napojach, które spożywamy na co dzień. Jednym z głównych źródeł mikroplastiku są plastikowe butelki PET, w których przechowywane są woda mineralna, napoje gazowane i izotoniczne.
Butelki PET są lekkie, tanie i wygodne, ale mają poważną wadę – mogą uwalniać mikroplastik do napoju. Dochodzi do tego na skutek m.in. starzenia się plastiku (im dłużej napój znajduje się w butelce, tym większa szansa, że plastik zacznie się rozkładać i uwalniać mikroskopijne cząsteczki), ekspozycji na wysoką temperaturę (przechowywanie butelek w ciepłych miejscach np. w samochodzie lub magazynie może przyspieszać proces degradacji plastiku), a także częstego otwierania i zamykania (tarcie między zakrętką a gwintem butelki może prowadzić do ścierania plastiku i jego przedostawania się do napoju).
W badaniach przeprowadzonych na różnych markach wód butelkowanych wykazano, że w jednym litrze napoju może znajdować się od kilkudziesięciu do kilku tysięcy cząsteczek mikroplastiku.
Czy mikroplastik z napojów jest szkodliwy dla zdrowia?
Chociaż długoterminowy wpływ mikroplastiku na zdrowie człowieka wciąż jest badany, naukowcy mają poważne obawy dotyczące jego wpływu na zdrowie. Mikrocząsteczki plastiku mogą przedostawać się do układu pokarmowego, a niektóre z nich mogą nawet przenikać do krwiobiegu. Może to prowadzić do zaburzeń hormonalnych, ponieważ niektóre substancje zawarte w plastiku, takie jak bisfenol A (BPA), mogą działać jak hormony i zakłócać równowagę organizmu. Przypuszcza się, że może prowadzić to także do stanów zapalnych i uszkodzeń komórek zwiększając ryzyko chorób przewlekłych.
Czy puszki aluminiowe są lepszą alternatywą niż butelki plastikowe?
Czy puszki aluminiowe są bezpieczniejszym wyborem niż jednorazowe butelki plastikowe PET? Puszki nie uwalniają mikroplastiku, co jest ich dużą zaletą w porównaniu do butelek PET. Aluminium lepiej chroni napój przed wpływem promieniowania UV i temperatury, co sprawia, że dłużej zachowuje swoje właściwości. Wnętrze aluminiowych często jest jednak pokryte cienką warstwą żywicy epoksydowej, która zapobiega kontaktowi napoju z metalem. Niestety, może ona zawierać BPA lub inne substancje chemiczne.
Butelka, puszka, a może coś innego?
Jeśli chcemy zmniejszyć poziom narażenia na mikroplastik napoje w puszkach mogą być lepszym wyborem. Alternatywą może być także zakup napojów w szklanych butelkach, które są najbardziej neutralne dla zdrowia, a także środowiska.