Pudełka od pizzy mogą być szkodliwe dla zdrowia? Eksperci ostrzegają

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Pizza zjadana prosto z pudełka to dla niejednej osoby ulubiony rarytas. Okazuje się jednak, że choć to tylko papier, trzeba na niego uważać. Jak wynika z doniesień niemieckiego Bilda, obrońcy konsumentów odkryli w nich niebezpieczne dla zdrowia substancje. Jakie?
Delicious,Lunch,,Snack,,Fast,Food.,Large,Group,Of,Friends,Take
Pizza powinna być jak najszybciej wyjęta z pudełka. Dlaczego? Tak tłumaczą to eksperci
shutterstock

Pizza to przysmak, za którym przepada wiele osób. Zwłaszcza ta zamawiana z dostawą do domu, jest jedną z najczęściej wybieranych przekąsek podczas imprezy czy wspólnego oglądania filmu na kanapie.

Jedzenie pizzy z pudełka jest szkodliwe

Czasem najlepiej smakuje ta zjadana prosto z tekturowego pudełka. Okazuje się, że to nie jest najlepszy pomysł. Wiele z opakowań, w które pakowana jest pizza pochodzą z recyklingu. Mimo, że pozornie uważane są za bezpieczne, zawierają wysokie stężenia potencjalnie szkodliwych bisfenoli. Tak wynika z doniesień niemieckiego "Bilda".

Szkodliwe substancje w opakowaniach od pizzy

Organizacja konsumencka działająca w Niemczech, czyli Öko-Test przebadała dziesięć pudełek, w których znajdowała się pizza. Wyniki badań są szokujące. Warto wspomnieć, że w grudniu 2024 roku Komisja Europejska przyjęła zakaz stosowania bisfenoli A (BPA) i innych bisfenoli (BPS) w tych materiałach, które mają kontakt z żywnością. Z zakazu tego zwolniony został jednak papier.

W dziewięciu na dziesięć pudełek, które zostały sprawdzone przez Öko-Test znaleziono BPA a w ośmiu BPS. Bisfenole rozpuszczają się w tłuszczach i to sprawia, że substancja ta może wnikać do pizzy. Z tego powodu eksperci sugerują, by natychmiast wyjmować pizzę z kartonowego pudełka. A idąc o krok dalej nie należy przechowywać w nich jedzenia.

Pudełka od pizzy są niebezpieczne dla zdrowia. Oto powód

Jak pisze "Bild" pudełka na pizzę są najczęściej wykonane z makulatury. Papiery termiczne, takie jak paragony lub bilety parkingowe, które wykorzystują bisfenole jako wywoływacz kolorów, zostały niewłaściwie posegregowane i trafiły do sekcji "papier" - wyjaśnia gazeta.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link