Urodzeni w tych latach mogą "doświadczyć długowieczności". O jakie roczniki chodzi?

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Z najnowszych badań naukowych wynika, że osoby urodzone w konkretnych rocznikach mogą doświadczyć długowieczności. Mowa o tych, którzy urodzili się w latach 1910-1950. Dlaczego to właśnie te osoby mogą cieszyć się długim życiem?
Relax,,Cane,And,Hands,Of,Elderly,Woman,On,Sofa,With
Urodzeni w tych latach mogą "doświadczyć długowieczności"
shutterstock

Które roczniki doświadczą długowieczności?

Nie ma chyba osoby, która nie chciałaby żyć jak najdłużej. Prof. David McCarthy z University of Georgia twierdzi, że osoby urodzone między 1910 a 1950 rokiem mogą "doświadczyć długowieczności".

Jego zdaniem Gompertzański Maksymalny Wiek (GMA) dla osób urodzonych w tych latach może wzrosnąć o nawet 10 lat.

Dotychczasowy rekord długowieczności

Ze zgromadzonych do tej pory danych na całym świecie rekord długowieczności pobiła Jeanne Calment. Kobieta zmarła w 1997 roku, ale przeżyła aż 122 lata. Badacze zaznaczają jednak, że jej wiek nie został wiarygodnie udokumentowany. Z kolei najstarszym mężczyzną, który żył na świecie był Jiroemon Kimura z Japonii. On z kolei dożył wieku 116 lat i zmarł w 2013 roku.

Ile osób doświadczy długowieczności w tym stuleciu?

Jak dużo osób ma szansę doświadczyć długowieczności? Z raportu World Economic Forum wynika, że wiek 130 lat jest możliwy do osiągnięcia, ale szansa na to, że wydarzy się to w tym stuleciu wynosi jedynie 13 proc. Z kolei perspektywa dożycia 135 lat jest bardzo znikoma, choć jak zaznaczają eksperci teoretycznie możliwa. Z ich szacunków wynika, że do 2080 roku około 300 tysięcy osób osiągnie wiek 110 lat.

Prognozy dotyczące długowieczności nie są jedynie to dowód na to, że zmieniające się trendy w dbaniu o siebie oraz w medycynie, mogą sprawić, że pojawią się nowe metody poprawy jakości życia oraz jego wydłużenia. To właśnie daje nadzieję na to, że ludzie będą żyć coraz dłużej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link