Monety, nakrętki, kości. Co jeszcze lekarze znaleźli w płucach pacjentów?

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
W Szpitalu Wojewódzkim w Szczecinie-Zdunowie powstała nietypowa kolekcja. Składa się ona z przedmiotów, które pulmonolodzy przez prawie 25 lat usuwali z oskrzeli pacjentów. Co oprócz monet, nakrętek i zębów znaleźli?
Przedmioty w płucach pacjentów
Monety, nakrętki, kości. Co jeszcze lekarze znaleźli w płucach pacjentów? (fot. Szpital Wojewódzki w Szczecinie-Zdunowie)
Materiały prasowe

Nietypowa kolekcja powstawała przez 25 lat. Wszystkie przedmioty w płucach swoich pacjentów znaleźli lekarze pracujący w Szpitalu Wojewódzkim w Szczecinie-Zdunowie.

To lekarze znajdują w płucach pacjentów

Iwona Witkiewicz, kierująca oddziałem gruźlicy i chorób płuc, wyjaśnia, że większość z tego, co zostało "wykryte" trafiło do dróg oddechowych przez nieuwagę lub pośpiech.

Czasami trzymamy w ustach gwoździk lub pinezkę, szukając młotka, a nagle ktoś nas przestraszy lub zaatakuje kaszel. Wtedy robimy głęboki wdech, a gwóźdź leci prosto do płuc - wyjaśnia.

Kolekcja liczy dziesiątki przedmiotów

Kolekcja liczy dziesiątki przedmiotów. To m.in. pestki, łupinki orzechów, ziele angielskie, czy drobinki chleba. Jedzenie w oskrzelach szybko gnije, co prowadzi do zapalenia płuc, ale zwykle organizm sam się tego pozbywa, odkrztuszając - mówi Witkiewicz. Lekarze w płucach pacjentów znajdowali również gwoździe, nakrętki, monety a nawet kości i zęby.

Mamy sporo wyciągniętych nakrętek, chyba kilkanaście. To dowód na to, by zawsze pamiętać o odkręcaniu kropel do nosa – mówi Witkiewicz.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
płuca
Wśród przedmiotów znalezionych w płucach pacjentów jest bardzo dużo nakrętek (fot. Szpital Wojewódzki w Szczecinie-Zdunowie) /
Materiały prasowe

W innym przypadku, ściskając buteleczkę, tworząc ciśnienie i dodatkowo robiąc wdech, zakrętka potrafi wlecieć przez nos prosto do płuc. Jak widać, zdarza się to niespotykanie często. Warto o tym pamiętać, bo później pacjent trafia do nas na badanie bronchofiberoskopowe, podczas którego szukamy w oskrzelach zaginionej nakrętki - dodaje.

Niektóre przedmioty przypominają nowotwory

Lekarka wyjaśnia, że nie wszystkie ciała obce w oskrzelach są od razu widoczne na zdjęciach RTG. Niektóre z nich przypominają nowotwory a to komplikuje diagnozę. Przedmioty, które utknęły w płucach można rozpoznać, bo pojawia się gorączka, męczący kaszel oraz wydzielina ropna. To objawy, przy których przedmioty, które znalazły się w ludzkim ciele, muszą zostać usunięte.

Jeżeli coś obrośnie ziarniną i zaczyna wyglądać jak nowotwór, lekarz może mieć wątpliwość. Robimy wtedy badania histopatologiczne. I okazuje się, że to nie są komórki nowotworowe, tylko tzw. komórki wokół ciała obcego - wyjaśnia lekarka. Ziarniną zapalną obrastać mogą np. utracone zęby.

Jak udzielić pierwszej pomocy przy zakrztuszeniu?

Witkiewicz dodaje, że podstawową zasadą jest zachowanie ostrożności, szczególnie podczas jedzenia, przyjmowania leków czy pracy z małymi przedmiotami.

Ręce podniesione do góry prostują drogi oddechowe, wtedy łatwiej jest wykrztusić ciało obce - tłumaczy lekarka.

Przydać się może również wiedza na temat podstawowej techniki pierwszej pomocy, takie jak chwyt Heimlicha, który polega na uciskani nadbrzusza. To manewr ratujący życie, którego warto się nauczyć - wyjaśnia dr Witkiewicz.

Pomocne może być również klepnięcie między łopatkami. Musimy mieć świadomość, że dzięki temu możemy komuś uratować życie - dodaje lekarka.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link