Jak długo powinna trwać idealna drzemka? Naukowcy ustalili

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Drzemka w ciągu dnia jest dobra i zdrowa. Pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie pod warunkiem, że nie przeradza się w kamienny sen trwający kilka godzin. Naukowcy ustalili, ile powinna trwać idealna drzemka i którą godzinę najlepiej na nią wybrać.
Young,Woman,Is,Taking,A,Nap,On,A,Comfortable,Sofa
Jak długo powinna trwać idealna drzemka? O której najlepiej się położyć?
Shutterstock

Bywa, że w ciągu dnia a zwłaszcza po obiedzie, robimy się senni i chętnie chociaż na chwilę wskoczylibyśmy pod koc i ucięli sobie drzemkę. Okazuje się, że nie ma w tym nic złego. Eksperci uważają, że popołudniowa drzemka może przynieść więcej korzyści dla organizmu niż strat.

Zbyt długa drzemka nie jest zdrowa

Warto jednak wiedzieć, jak długo powinna trwać i o której najlepiej skorzystać z krótkiego snu a co za tym idzie chwili relaksu. Talker Research przeprowadziło badanie na zlecenie Avocado Green Mattress. Wynika z niego, że wiele osób ucina drzemkę trwającą prawie godzinę. To zdecydowanie za długo. Zbyt długa drzemka sprawia, że można poczuć się gorzej, niż przed zaśnięciem.

Jako psycholog widzę na własne oczy, jak sen – zwłaszcza drzemki – wpływa na nastrój, koncentrację i ogólne samopoczucie. Wiele osób śpi w niewłaściwy sposób, a potem zastanawia się, dlaczego czują się oszołomieni, a nie wypoczęci - uważa Nick Bach, doktor psychologii.

Ile powinna trwać idealna drzemka?

Jego zdaniem idealna drzemka trwa 51 minut. Twierdzi, że jeśli drzemka trwa dłużej niż godzinę i 26 minut, czyli 35 minut dłużej niż ta "idealna" wówczas wchodzi się w "strefę niebezpieczną". Zawsze mówię, że jeśli śpią zbyt długo, ryzykują głębokim snem, który utrudnia im budzenie się - mówi Bach.

Zdaniem wielu ekspertów, jeśli czas drzemki wynosi od 30 minut do godziny, to tak naprawdę jest już snem. Takie spanie w ciągu dnia może zaburzyć rytm dobowy i sprawić, że nocą nie będziemy mogli spać. Ich zdaniem idealna drzemka to ta, która trwa około 20 minut. Ten czas wystarczy, by poczuć się zrelaksowanym i wypoczętym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

O której godzinie najlepiej uciąć drzemkę?

Jaka pora w ciągu dnia jest najlepsza, by uciąć sobie drzemkę? Zwolennicy medycyny chińskiej uważają, że najlepsza pora na poobiednią drzemkę trwa od godz. 13 do 14. Lepiej, by nie ucinać jej po godzinie 15, bo wtedy mogą pojawić się problemy z zaśnięciem. Taka drzemka nie tylko nie doda energii, ale rozbije i sprawi, że będziemy rozbici i może nas nawet rozboleć głowa.

Zalety poobiedniej drzemki

Eksperci uważają, że drzemka odpowiedniej długości i o odpowiedniej porze ma wiele zalet. Spanie przynosi ciału relaks, a energia koncentruje się wtedy na trawieniu i wchłanianiu składników odżywczych. Drzemka łagodzi też objawy zespołu jelita drażliwego, zapobiega zaparciom - twierdzi dietetyczka Rujuta Diwekar.

Jakie jeszcze korzyści niesie ze sobą popołudniowa drzemka?

poprawia jakość snu - ta, która trwa nie dłużej niż 30 minut i na którą udamy się między godziną 13 a 15 pozwoli nam lepiej przesypiać noce

poprawia pracę hormonów - zwłaszcza u osób, które mają cukrzycę typu 1 lub schorzenia tarczycy

poprawia pamięć oraz nastrój - drzemka regeneruje nasz mózg, pomaga też zapamiętać to, czego nauczyliśmy się w ciągu dnia oraz wspomaga koncentrację

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Newsletter
Drukuj
Skopiuj link