![Krynica-zdroj,,Poland,-,September,1,,2022:,19th,Century,Old,Spa](https://g.infor.pl/p/_files/38406000/shutterstock-2347532129-38406306.jpg)
Spis treści
Sanatoria i uzdrowiska w górach
Osoby, które borykają się z problemami zdrowotnymi powinny rozważyć możliwość skorzystania z turnusów w sanatoriach. To propozycja zalecana przede wszystkim osobom, które zmagają się z chorobami przewlekłymi albo potrzebują rehabilitacji po leczeniu szpitalnym lub ambulatoryjnym.
Placówki te mają w swojej ofercie różnego rodzaju zabiegi. To właśnie nim poddawani są pacjenci. Pakiety w sanatoriach dobierane są do indywidualnych potrzeb każdego kuracjusza. Personel medyczny dąży do poprawy zdrowia pacjentów, zarówno przez redukcję konkretnych dolegliwości, jak i przez polepszenie ogólnego stanu zdrowia podczas turnusu oraz po jego zakończeniu.
Wpływ na udany relaks i poprawę samopoczucia kuracjuszy ma z pewnością lokalizacja sanatoriów i uzdrowisk. W Polsce znajduje się wiele sanatoriów i uzdrowisk, które mieszczą się zarówno w górach, jak i nad morzem. Niektóre można także znaleźć nad jeziorami a także na nizinach. Każda lokalizacja ma swoje zalety i właściwości wspomagające proces leczenia. Oferta jest tak szeroka, że każdy pacjent bez problemu znajdzie dla siebie odpowiednie miejsce, które spełni jego potrzeby zdrowotne i rekreacyjne.
Na szczególną uwagę zasługują uzdrowiska, które znajdują się w górach. Nie tylko leczą dolegliwości zdrowotne, ale świetnie nadają się do spędzenia aktywnego wypoczynku, w naprawdę niepowtarzalnych krajobrazach. Górskie uzdrowiska w Polsce to również bogata oferta kulturalna, artystyczna oraz gastronomiczna. Jeśli od dłuższego czasu, więc zastanawiasz się, czy wybrać się do górskiego sanatorium to przyjrzyj się naszym propozycjom. W każdym z tych sanatoriów znajdziesz możliwość wypoczynku, poprawy swojego zdrowia a także wiele innych, ciekawych atrakcji dla ciała i ducha.
Uzdrowisko Szczawnica w Pieninach
Uzdrowisko Szczawnica mieści się w Pieninach. Te góry przyciągają nie tylko kuracjuszy, ale także turystów ze względu na walory lecznicze oraz krajobrazy. Uzdrowisko to słynie zarówno z mikroklimatu jak też leczniczych wód mineralnych.
Specjalizacją uzdrowiska w Szczawnicy jest leczenie chorób układu oddechowego, reumatologicznych oraz układu krążenia. Oferta to m.in. kąpiele mineralne, inhalacje, masaże, a także różne formy fizjoterapii.
Turyści, którzy wybiorą się do Szczawnicy mogą skorzystać z uroków Pienińskiego Parku Narodowego czy spływu Dunajcem. Znajdują się tu także liczne szlaki turystyczne, a zimą wyciągi narciarskie. Latem, wiosną i jesienią Szczawnica przyciąga amatorów wycieczek górskich, miłośników spływów kajakowych oraz wszystkich szukających bliskiego kontaktu z naturą. W Szczawnicy nie brakuje lokali gastronomicznych, które mają w swojej ofercie potrawy oparte na regionalnych recepturach. Warto spróbować serów i miodów.
Uzdrowisko Polańczyk w Bieszczadach
Polańczyk śmiało można nazwać miejscowością, która jest sercem Bieszczad. To malownicza wieś znajdująca się na półwyspie, który głęboko wcina się w wody Zalewu Solińskiego. Miejsce to łączy wypoczynek w górach z tym nad wodą. Jest, więc idealne dla tych, którzy chcieliby poprawić swoje zdrowie. Jest również idealne dla turystów, którzy szukają dla siebie różnego rodzaju form relaksu.
Polańczyk to także pijalnie wód mineralnych, które mają właściwości lecznicze. To właśnie dzięki nim zyskał miano uzdrowiska. Wody te można tu nie tylko pić, ale również stosowane są do inhalacji i kąpieli. Polańczyk ma bogaty w fitocydy, a więc olejki eteryczne drzew iglastych, mikroklimat.
Uzdrowisko znajdujące się w Polańczyku polecane jest osobom, które mają choroby ortopedyczno-urazowe oraz reumatologiczne. To także dobre miejsce, w którym można leczyć schorzenia dróg oddechowych, choroby endokrynologiczne i cukrzycę.
Uzdrowisko Krynica-Zdrój
To jedno z najbardziej znanych górskich uzdrowisk w Polsce. Znajduje się w głębokiej kotlinie, oddzielającej Beskid Niski od Beskidu Sądeckiego. Samo centrum miasta leży w dolinie potoku Kryniczanka, a większość budynków uzdrowiskowych znajduje się na wysokości około 550-650 m n.p.m. lub wyżej. Krynica-Zdrój jest uzdrowiskiem od ponad 200 lat. Chętnie przyjeżdżają do niej turyści z całego kraju.
W Krynicy-Zdrój znajduje się ponad 20 ujęć wody mineralnej, w tym 5 naturalnych źródeł. Krynica to idealne warunki do odpoczynku i relaksu, bo świetnie działa tu górski mikroklimat.
Krynickie wody mineralne wykorzystywane są zarówno do picia, jak też zabiegów leczniczych. Te najbardziej znane wody lecznicze to: Zuber, Zdrój Główny, Słotwinka, Jan, Józef, Tadeusz i Mieczysław. Mogą być stosowane w leczeniu chorób przewodu pokarmowego - wrzodów żołądka oraz dwunastnicy. Dobrze działają również na stany zapalne żołądka oraz jelit. Mogą je pić także osoby z chorobami wątroby i trzustki. Wody mineralne z Krynicy skutecznie działają w leczeniu niedokrwistości oraz chorób związanych z przemianą materii, takich jak cukrzyca, miażdżyca tętnic, kamica moczowa, skaza moczanowa czy nadczynność tarczycy.
W uzdrowiskach Krynica-Zdrój znajdziemy również unikalne w Polsce suche kąpiele z naturalnego gazu bezwodnika węglowego. Terapia ta jest stosowana u pacjentów ze schorzeniami serca oraz zaburzeniami krążenia krwi. To dzięki nim Krynica uważana jest za jedno z najlepszych sanatoriów górskich, w którym chorzy szukają kompleksowej opieki zdrowotnej.
Busko-Zdrój w Górach Świętokrzyskich
Uzdrowisko Busko-Zdrój mieści się w południowo-wschodniej części województwa świętokrzyskiego. Bardzo blisko Gór Świętokrzyskich oraz doliny rzeki Nidy. Samo uzdrowisko usytuowane jest w południowej części miasta, w sąsiedztwie Parku Zdrojowego.
Leczone są w tym uzdrowisku schorzenia układu krążenia, dermatologiczne, neurologiczne, narządów ruchu, a także choroby reumatyczne i ortopedyczne. Leczenie jest możliwe dzięki unikalnym na skalę światową leczniczym wodom siarczkowym oraz solance jodkowej, które podnoszą skuteczność terapii. Zabiegi bazujące na tych wyjątkowych wodach przyczyniają się do poprawy zdrowia pacjentów, a malownicze otoczenie Buska-Zdroju sprzyja relaksowi i regeneracji.
Poza zabiegami i turnusami sanatoryjnymi kuracjusze mogą skorzystać z licznych atrakcji tej miejscowości. Park Zdrojowy to świetne miejsce na spacery i relaks wśród zieleni. Odbywają się w tym mieście także liczne koncerty, wystawy a także szereg innych wydarzeń artystycznych. Busko-Zdrój to doskonałe miejsce dla osób, które chcą się zregenerować i wrócić do aktywności fizycznej a także podreperować swoją formę psychiczną.