![mężczyzna lustro łazienka](https://g.infor.pl/p/_files/38402000/ten-prosty-nawyk-moze-zmniejszyc-ryzyko-udaru-zaskakujace-powiazanie-38402152.jpg)
Spis treści
Z badania opublikowanego w Journal of the American Heart Association wynika, że osoby z poważną chorobą dziąseł miały o 49 proc. wyższe ryzyko wystąpienia problemów sercowo-naczyniowych w porównaniu do osób ze zdrowymi dziąsłami. Choć związek ten jest niezaprzeczalny wiele osób wciąż nie jest świadomych ryzyka wynikającego z zaniedbań jamy ustnej.
Zdrowie jamy ustnej a układ krążenia. Zaskakujące powiązanie
Higiena jamy ustnej i zdrowie serca są ze sobą ściślej powiązane niż mogłoby się wydawać. Badania pokazują, że zdrowie dziąseł i zębów może wpływać na układ sercowo-naczyniowy, a niewłaściwa higiena jamy ustnej przyczynia się do stanów zapalnych i zwiększonego ryzyka chorób serca.
Jak zauważa dr Suman Yadav z Numed Hospital Noida, "ludzie często myślą o zdrowiu jamy ustnej jako o czymś ograniczonym do ust”. W rzeczywistości jednak jama ustna jest bramą do całego ciała. To, co się tam dzieje, może mieć wpływ na cały organizm, w tym na serce" – zaznacza.
Utrzymujące się zapalenie dziąseł, znane jako choroba przyzębia, jest znacznie poważniejsze niż się wydaje. "Kiedy dziąsła ulegają zakażeniu, bakterie przedostają się do krwiobiegu, wywołując stan zapalny w całym organizmie. A stan zapalny, jak już wiemy, jest głównym czynnikiem przyczyniającym się do chorób układu krążenia, takich jak zawały serca i udary mózgu. Choroba przyzębia to nie tylko utrata zębów. Tworzy przewlekły stan zapalny, który może uszkadzać naczynia krwionośne, zwiększać ryzyko zakrzepów, a nawet przyczyniać się do wysokiego ciśnienia krwi" - wyjaśnia dr Yadav.
Jak choroby dziąseł wpływają na serce?
Dr Yadav wyjaśnia jaki związek mają choroby dziąseł ze zdrowiem serca. Przede wszystkim szkodliwe bakterie jamy ustnej mogą przedostać się do krwiobiegu, uszkadzając tętnice i zwiększając ryzyko zatorów. Odpowiedź immunologiczna wywołana przez chorobę dziąseł uwalnia cząsteczki zapalne, które mogą pogorszyć odkładanie się płytki nazębnej w tętnicach. A ponadto, niektóre bakterie jamy ustnej mogą przyczyniać się do nadmiernego krzepnięcia krwi, co zwiększa ryzyko zawału serca i udaru mózgu.
Ważną rolę w zdrowiu jamy ustnej i układu krążenia mają także inne czynniki związane ze stylem życia. Wśród nich jest m.in. dieta, stres i palenie tytoniu. "Pokarmy zawierające cukier nie tylko powodują ubytki, ale także napędzają szkodliwe bakterie, które przyczyniają się do infekcji dziąseł. Palenie osłabia tkankę dziąseł, a jednocześnie utwardza tętnice, podwajając ryzyko chorób serca. Nawet przewlekły stres, który podnosi poziom kortyzolu, jest powiązany zarówno z zapaleniem dziąseł, jak i wysokim ciśnieniem krwi" - tłumaczy dr Yadav. Jama ustna i ciało nie funkcjonują oddzielnie. "Wybory, których dokonujesz każdego dnia, to co jesz, czy palisz, jak dobrze radzisz sobie ze stresem, wpływają jednocześnie na zdrowie jamy ustnej i serca" - podkreśla.
Jeden mały nawyk, duży wpływ na zdrowie
Ochrona zdrowia jamy ustnej, a tym samym serca, nie wymaga drastycznych zmian. „Proste, codzienne nawyki mogą mieć ogromne znaczenie. Staranne szczotkowanie i nitkowanie zębów, zbilansowana dieta, unikanie palenia tytoniu i regularne wizyty u dentysty mogą znacznie przyczynić się do zmniejszenia stanu zapalnego i obniżenia ryzyka sercowo-naczyniowego” - sugeruje dr Yadav. Niezwykle istotnym z tego punktu widzenia nawykiem jest używanie nici dentystycznej. Pomaga ona usuwać osady, które nagromadziły się między zębami.