Przyjmujesz leki? Na tym boku powinieneś spać

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Większość osób ma ulubioną i stałą pozycję do spania. Najczęściej wybieraną jest ta na boku. Naukowczyni z Harvardu zaleca tę pozycję zwłaszcza tym osobom, które przyjmują leki. Na którym boku jej zdaniem należy wtedy spać?
Sen. Łóżko. Spanie
Sen. Łóżko. Spanie
ShutterStock

Śpimy w różnych pozycjach. Niektórzy lubią zasypiać na wznak, inni na brzuchu, ale najczęściej wybieraną pozycją jest ta na boku. Głównie ze względu na wygodę i możliwość bezbolesnej i szybkiej zmiany pozycji.

Spanie na boku - zalety

Podczas snu osoby śpiące na boku mogą przekręcić się z jednego boku na drugi. To pomaga zbytnio nie obciążać różnych części ciała. Mowa tu nie tylko o kręgosłupie i biodrach, ale też głowie, ramionach oraz barkach.

Bywa jednak, że nawet podczas spania na boku, które jest pozycją w miarę wygodną, rano można obudzić się z bólem szyi albo pleców.

Spanie na boku - triki na dobry sen

Okazuje się, że istnieje kilka prostych trików, które pozwolą na to, by śpiąc w tej pozycji, obudzić się rano wypoczętym i bez żadnego bólu. Dr Trisha Pasricha, naukowiec i dziennikarka z Harvard Medical School zaleca, by podczas spania na boku włożyć między kolana poduszkę. To pomoże odciążyć biodra oraz kręgosłup a przy zapobiegnie również bólom samych kolan.

Kolejną wskazówką, jakiej udziela dr Pasricha odnośnie spania na boku, jest przytulanie ręki, która znajduje się pod ciałem. Dzięki temu zabiegowi nasz kręgosłup się prostuje i regeneruje. Z badań przeprowadzonych w 2021 roku wynika, że osoby śpiące na boku, które tego nie robiły, miały problemy z bólem szyi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Spanie na prawym boku - zalety

Dr Pasricha ma również radę dla tych osób, które przyjmują leki przed snem albo w trakcie spania. Okazuje się, że powinny spać na prawym boku. Powód? Ta pozycja pomoże przyspieszyć wchłanianie leków o około 13 minut. Mówią o tym chociażby przeprowadzone w 2022 roku badania przez Johns Hopkins University. Dr Pasricha podkreśla, że spanie na prawym boku sprawia, że leki szybciej wędrują z żołądka do jelita cienkiego. To właśnie tam są wchłaniane.

Spanie na lewym boku - zalety

Z kolei spanie na lewym boku, jak wynika z badań wydłuża czas wchłaniania leków o ponad godzinę. Czy spanie na lewym boku ma jakieś plusy? Owszem. To dobra pozycja dla tych, którzy miewają zgagę. Spanie w tej pozycji może łagodzić jej objawy i ograniczać ilość kwasu, który dostaje się do przełyku.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Newsletter
Drukuj
Skopiuj link