Bezpieczna dawka social mediów. Naukowcy podali konkretną liczbę

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Bez internetu i social mediów nie wyobrażamy sobie już naszej codzienności. Po telefon sięgamy często, czasem prawie w ogóle się z nim nie rozstajemy. Naukowcy zbadali, jaka dawka jest dla nas bezpieczna. Ile czasu można spędzać w sieci? Padła konkretna liczba.
Adult,Man,Hand,Hold,Smartphone,And,Use,Social,Media,Network
Jaka dawka internetu dziennie jest dla nas odpowiednia? Naukowcy podali konkretną liczbę
shutterstock

Dla wielu osób życie bez internetu dziś wydaje się być praktycznie niemożliwe. O tym, że przeglądanie portali czy aktywność w social mediach działa uzależniająco i kradnie nam czas, chyba nikogo nie trzeba przekonywać.

Tyle czasu spędzamy w social mediach

Często obiecujemy sobie, że poświęcimy na to tylko kilka minut. Z nich, niestety, często robi się godzina albo nawet kilka. Jak wyjaśnia doktor Joe Whittington dzieje się tak, dlatego, że scrollowanie stron internetowych i social mediów jest dla nas swego rodzaju przyjemnością. Działa jak "mechanizm nagrody, który może uzależniać od długotrwałego scrollowania mediów społecznościowych".

Od kilku lat głośno mówi się o powszechnym zjawisku zwanym FOMO. Wytłumaczyć je można jako "lęk przed odłączeniem". Boimy się, że jeśli nie będziemy zaglądać do telefonu, ominą nas ważne informacje, wydarzenia czy interakcje społeczne. Z badań naukowców wynika, że zbyt częste, nałogowe wręcz korzystanie z social mediów może nasilać objawy depresji a także obniżać poczucie własnej wartości. Do takich wniosków doszli naukowcy z Harvard University.

Jaka jest bezpieczna dawka social mediów?

Jak dużo czasu można spędzać w sieci, by nam to nie szkodziło? Jaką dawkę scrollowania można uznać za bezpieczną? Z badań naukowców wynika, że to tylko a może aż dwie godzin.

Eksperci zaznaczają, że nie powinno się wykorzystywać tego czasu na raz, ale rozkładać na krótsze odcinki czasowe. Najlepiej takie, które będą trwać maksymalnie 20-30 minut.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

To czas, który ani nie wpłynie negatywnie na naszą aktywność w tzw. realu ani nie wykluczy nas z życia towarzyskiego. Specjaliści ds. uzależnień sugerują, że do kontroli czasu spędzanego w internecie przyda nam się budzik, który da nam sygnał, że czas skończyć scrollowanie i "zalogować" się do realnego życia.

Kiedy lepiej nie korzystać z social mediow?

Eksperci wskazali również pory dnia, w których nie powinniśmy zaglądać do telefonu i social mediów. To co najmniej godzina po przebudzeniu i godzina przed pójściem spać. Dzięki temu nie będziemy mieć problemów z zaśnięciem i obudzeniem się a nasza koncentracja i nastrój będą na odpowiednim poziomie.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link