Czy powinno się pić podczas posiłku? Odpowiedź może zaskoczyć wiele osób

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Czy wolno pić podczas posiłku? Czy picie w trakcie jedzenia jest zdrowe? Wiele osób słyszało różne, często sprzeczne opinie na ten temat. Przyglądamy się temu, co twierdzą na ten temat eksperci do spraw żywienia. I obalamy mity na temat picia podczas jedzenia.
jedzenie picie kobieta
Czy powinno się pić podczas posiłku? Odpowiedź może zaskoczyć wiele osób
shutterstock

Czy powinno się pić podczas posiłku? Wiele osób zastanawia się czy picie podczas jedzenia jest zdrowe czy może wręcz szkodzi trawieniu. Niektórzy sądzą, że popijanie posiłków rozcieńcza soki trawienne utrudniając wchłanianie składników odżywczych i negatywnie wpływa na trawienie. Co na ten temat mają do powiedzenia specjaliści?

Picie podczas jedzenia. Czy to dobry pomysł?

Specjaliści do spraw żywienia zauważają, że woda z przewodu pokarmowego jest wchłaniana bardzo szybko. To sprawia, że jej "rozcieńczający" wpływ na soki czy enzymy trawienne jest bardzo krótkotrwały. Z tego względu, nawet gdy popijamy jedzenie, nie powinniśmy martwić się o to, że nie zostanie ono skutecznie strawione.

Co więcej, okazuje się, że picie wody w trakcie posiłków może mieć swoje zalety. Dla przykładu, wypijanie wody przed posiłkiem może spowodować, że zjemy mniejszą porcję jedzenia co może być szczególnie przydatne dla osób z nadwagą lub otyłością. Kolejną korzyścią jest to, że popijanie posiłku umożliwia wielu osobom skuteczniejsze rozdrabnianie i przełykanie pokarmu. Kluczowe jest jednak zachowanie umiaru.

Ile pić podczas posiłku?

Najlepszym wyborem podczas posiłku jest woda, ponieważ nie zawiera ona cukrów ani substancji, które mogłyby obciążyć żołądek. Niewielkie ilości herbaty ziołowej również mogą wspomóc trawienie, zwłaszcza jeśli zawierają składniki takie jak mięta, koper włoski czy imbir. Należy unikać natomiast słodkich napojów gazowanych, które mogą powodować wzdęcia i utrudniać prawidłową pracę żołądka.

Kluczowe jest też to, by nie pić w nadmiarze. Zbyt duża ilość płynów może bowiem powodować uczucie przepełnienia i spowolnić trawienie. Warto też pamiętać, że każdy organizm jest inny. Dlatego należy obserwować swoje samopoczucie i dostosować nawyki do własnych potrzeb.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link