Ten produkt reklamowany jest jako superfood. Może być kaloryczną pułapką

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Ta przekąska często reklamowana jest jako superfood. Wiele osób sięga po nią z przekonaniem, że to zdrowy wybór. Tymczasem jak wyjaśnia ekspert może okazać się prawdziwą bombą kaloryczną i dietetyczną pułapką. O czym dokładnie jest mowa?
Various,Superfoods,And,Healthy,Food,Supplement.
Ten "superfoods" uważany jest za zdrowy. Może okazać się bombą kaloryczną
shutterstock

Hasło "niezdrowe przekąski" często kojarzy się z chipsami, słodyczami czy fast foodem, a więc produktami, które zawierają mnóstwo tłuszczów nasyconych, sztucznych dodatków, soli i cukru.

Zdrowa przekąska wcale nie taka zdrowa

Sięganie po nie zbyt często może doprowadzić do wielu problemów ze zdrowiem. Między innymi otyłości, chorób serca, czy zmory naszych czasów - cukrzycy typu 2. Niezdrowe przekąski to także jeden z powodów problemów z metabolizmem, zaburzeniami hormonalnymi oraz wzrostu poziomu złego cholesterolu (LDL).

Okazuje się, że nawet wśród przekąsek, które uważamy za zdrowe, są takie, po które niekoniecznie warto sięgać. W jednym ze swoich nagrań mówi o takim z pozoru "super foods" dr Bartosz Kulczyński, naukowiec, dietetyk, technolog żywności i ekspert w dziedzinie żywienia.

Ta z pozoru zdrowa przekąska ma wiele minusów

O co dokładnie chodzi? O suszoną żurawinę. To właśnie ona uchodzi za z pozoru zdrową alternatywę dla słodyczy. Warto jednak przyjrzeć się jej dokładnie i zobaczyć, jakie minusy ma zjadanie jej w nadmiarze.

Warto zwrócić uwagę, że często jest ona spotykana w wersji z dodatkiem cukru. Czasami cukier ten stanowi niemal połowę całkowitej masy produktu. W rezultacie w 100 gramach takiej dosładzanej żurawiny może być obecne aż 70 g cukru, co jest rekordową ilością wśród suszonych owoców - tłumaczy dietetyk.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Suszona żurawina nie sprzyja, więc utrzymaniu wagi czy zrzucaniu nadprogramowych kilogramów. Może także prowadzić do wzrostu poziomu glukozy we krwi. To z kolei powoduje rozwój otyłości, cukrzycy typu 2 oraz zwiększa ryzyko chorób serca.

Co wybrać zamiast suszonej żurawiny?

Co w takim razie wybrać zamiast suszonej żurawiny z dużą ilością cukru? Na rynku dostępne są jej wersje bez cukru. Dla tych, którzy cenią sobie korzyści zdrowotne, właśnie takie produkty są zalecane - sugeruje dietetyk.

Ta wersja żurawiny zawiera sporo cennych składników odżywczych. To m.in. błonnik, który jak wiadomo wspomaga trawienia a także witaminę C oraz antyoksydanty, które są dobre dla układu odpornościowego. Żurawina suszona bez cukru nie powoduje skoków poziomu glukozy we krwi. Można ją dodawać do owsianek, koktajli, sałatek czy innych dań na ciepło i zimno.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.