Dermatolożka ostrzega przed hybrydą. Zwiększa ryzyko raka?

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Manicure żelowy czy hybrydowy jest bardzo popularny od kilku ładnych lat. Dermatolożka dr Neera Nathan odradza korzystania z tej formy pielęgnacji paznokci bez odpowiedniego zabezpieczenia. Dlaczego? Czy hybryda zwiększa ryzyko raka i w jaki sposób?
Manicurist,Master,Is,Covering,Painting,Client's,Nails,Top,Coat,Shellac,
Dermatolożka ostrzega przed manicure żelowym i hybrydowym. Chodzi o ten jeden jego element
shutterstock

Manicure żelowy oraz hybrydowy to formy pielęgnacji paznokci bardzo modne od kilku ładnych lat. Korzysta z nich wiele kobiet. Okazuje się, że mogą być one niebezpieczne dla zdrowia. W jaki sposób?

Hybryda i manicure żelowy to zło? Dermatolożka wyjaśnia

Dr Neera Nathan, dermatolożka ostrzega nie tyle przed samą hybrydą czy "żelem", ale zwraca uwagę na zagrożenie, jakie niesie ze sobą używanie lamp UV podczas tych dwóch zabiegów pielęgnacji paznokci.

Zwraca uwagę, że już jedna sesja naświetlania paznokci pod lampą UV może powodować zmiany DNA, które są łączone z ryzykiem zachorowania na raka. Jak to możliwe?

Dr Nathan przestrzegając przed negatywnymi skutkami manicure żelowego i hybrydowego, przyznała, że spotkała się z przypadkami raka skóry u kobiet, które regularnie korzystały z lamp UV, gdy korzystały z tych form pielęgnacji paznokci.

Manicure hybrydowy powoduje raka skóry?

Jako dermatolog i chirurg Mohsa diagnozowałam i usuwałam raka skóry z dłoni i palców u kobiet, u których nie było innych wyraźnych czynników ryzyka raka skóry, poza wieloletnim manicure akrylowym lub żelowym z użyciem lamp UV - wyjaśnia dermatolożka.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Manicure żelowy oprócz wspomnianego zagrożenia sprawia, że paznokcie są także kruche i łamliwe. Zdaniem dr Nathan najlepszym rozwiązaniem byłoby zrezygnowanie z korzystania z lamp UV.

Często robisz hybrydę? To zaleca dermatolog

Jeśli ktoś nadal decyduje się na kontynuowanie manicure żelowego lub hybrydowego, dermatolożka zaleca używanie kremów z filtrem SPF 30+ oraz korzystanie z rękawiczek ochronnych podczas suszenia paznokci, by zminimalizować negatywny wpływ promieniowania UV na skórę i paznokcie.

Jeśli nie możesz zrezygnować z manicure żelowego i hybrydowego, zalecam nałożenie SPF 30+ na dłonie i palce co najmniej 20 minut przed użyciem lampy UV, a najlepiej również założenie rękawiczek bez palców z filtrem UPF podczas suszenia paznokci, aby zapewnić maksymalną ochronę - podpowiada ekspertka.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.