Tych 5 rzeczy wydłuża życie. Naukowcy wskazują, co to takiego

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jak żyć dłużej i zachować zdrowie na dłuższy czas? Wiele osób chciałoby znać odpowiedź na to pytanie. Naukowcy przeprowadzili badania, które wskazują czynniki mogące oddziaływać na długość życia. Jakie działania mogą wydłużyć nasze życie?
kobieta laptop
Tych 5 rzeczy wydłuża życie. Naukowcy wskazują, co to takiego
shutterstock

Najnowsze badania naukowców ujawniają pięć kluczowych nawyków, które mogą znacząco wydłużyć życie. Nie są to skomplikowane nawyki, które wymagają wiele wysiłku w wykonanie. W wielu przypadkach to drobne decyzje, które mogą przynieść znaczące rezultaty. Jak starzeć się wolniej?

Dieta – śródziemnomorska lub japońska

Zarówno dieta śródziemnomorska, jak i japońska od lat uznawane są za jedne z najzdrowszych na świecie, a ich regularne stosowanie wiąże się z dłuższym życiem. Śródziemnomorska kuchnia opiera się na dużych ilościach warzyw, owoców, ryb, oliwy z oliwek, pełnoziarnistych produktów i orzechów. Z kolei dieta japońska to bogactwo ryb, owoców morza, fermentowanych produktów sojowych, ryżu i zielonej herbaty.

Oba podejścia do odżywiania łączy unikanie przetworzonych produktów i nadmiaru cukru, co wspiera zdrowie serca, mózgu i układu odpornościowego. Co więcej, ich różnorodność składników zapewnia organizmowi niezbędne witaminy, minerały i antyoksydanty, które spowalniają procesy starzenia.

Odpowiednia masa ciała

Otyłość jest związana z wieloma chorobami przewlekłymi, m.in. chorobami układu krążenia oraz cukrzycą. Zrzucenie zbędnych kilogramów może okazać się skuteczne jeśli chodzi o poprawienie ogólnego stanu zdrowia oraz długowieczności.

Nim zaczniemy odchudzanie należy sprawdzić jaka powinna być prawidłowa masa ciała - uwzględniając przy tym wiek, płeć, wzrost i prowadzony tryb życia. Według badań, utrata masy ciała nawet o 5 proc. może pozytywnie wpłynąć na takie parametry jak poziom cukru we krwi czy ciśnienie krwi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak stwierdził dr Frank B. Hu, przewodniczący Wydziału Żywienia w Harvard T.H. Chan School of Public Health, "utrzymanie prawidłowej masy ciała na wszystkich etapach życia ma kluczowe znaczenie dla zdrowego starzenia się i poprawy zarówno długości życia, jak i zdrowia”.

Jak dodał, zmniejszenie masy ciała skutkuje mniejszym ryzykiem wystąpienia chorób przewlekłych, w tym cukrzycy, chorób sercowo-naczyniowych i niektórych nowotworów, a także przedwczesnej śmierci.

Ograniczenie siedzenia

Naukowcy od lat mówią o tym, że siedzący tryb życia ma negatywny wpływ na długowieczność i zwiększa ryzyko chorób. Jak wyjaśnił Hu, "siedzący tryb życia [...] wiąże się ze zwiększonym ryzykiem chorób przewlekłych, w tym cukrzycy, chorób sercowo-naczyniowych, i przedwczesnej śmierci”. Zdaniem badaczy, warto zadbać o porcję ruchu każdego dnia – nie tylko np. w weekend na siłowni.

Większa aktywność fizyczna

Większa aktywność fizyczna - szczególnie taka, która sprawia przyjemność, jest kluczowa dla utrwalenia tego nawyku. Wielu lekarzy zaleca dorosłym co najmniej 150 minut aktywności fizycznej w tygodniu. Skuteczne może być wybieranie schodów zamiast winy czy wysiadanie z autobusu jeden przystanek wcześniej i pokonywanie tego dystansu pieszo. Można też połączyć oglądanie telewizji z ćwiczeniami, np. jazdą na rowerze stacjonarnym.

Rzucenie palenia

Rzucenie palenia znacząco obniża ryzyko wystąpienia takich chorób jak choroby serca, cukrzyca czy nowotwory. Może także wydłużyć życie nawet o kilka lat. Jest to jedna z najbardziej skutecznych decyzji, jakie można podjąć dla swojego zdrowia i długowieczności. Badania pokazują, że osoby, które rezygnują z tego nałogu, już w ciągu kilku miesięcy odczuwają poprawę funkcjonowania układu oddechowego i krążenia, a ryzyko chorób takich jak rak płuc, zawał serca czy udar mózgu zaczyna się stopniowo zmniejszać.

Nawet osoby, które palą przez wiele lat, mogą znacznie wydłużyć swoje życie rzucając nałóg. Według naukowców rzucenie palenia w wieku 40 lat może dodać aż 10 lat życia. Co więcej, korzyści odczuwają nie tylko sami byli palacze, ale również ich otoczenie, które przestaje być narażone na szkodliwy dym papierosowy.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.