Spis treści
Śniadanie to jak wynika z porad i wskazówek lekarzy oraz dietetyków najważniejszy posiłek dnia. Na talerzu powinny znaleźć się produkty, które nas nasycą i nie zabraknie w nich składników odżywczych.
Śniadanie - najważniejszy posiłek dnia
To właśnie śniadanie sprawia, że mamy energię na cały dzień i nie burczy nam w brzuchu, gdy jesteśmy w pracy. Według wielu dietetyków to podstawa zdrowego odżywiania.
Okazuje się, że nie wszystkie produkty, które zazwyczaj lądują na naszych talerzach w ramach porannego posiłku, są zdrowym i dobrym wyborem. Niektóre z nich jak przestrzegają specjaliści nie są najlepsze dla naszych organizmów.
Tego nie jedz na śniadanie. Lekarz ostrzega
Listę takich złych produktów na śniadanie stworzyła dr Saurabh Sethi. Ten gastroenterolog wskazał pięć z nich, które warto omijać szerokim łukiem. To właśnie ich wybór sprawia, że wraz ze śniadaniem nie dostarczamy organizmowi odpowiednich składników odżywczych.
Co nie powinno lądować na talerzu z naszym porannym posiłkiem? Oto lista.
Tego nie jedz na śniadanie - lista
Bekon
To jeden z ulubionych składników śniadania, a dla niektórych jak chociażby dla Brytyjczyków "must have" porannego posiłku. O tym, że nie jest zdrowy i wartościowych wiadomo nie od dziś. Na szczycie listy gastroenterologa znalazła się wieprzowina i to właśnie w formie boczku. Zajął to niechlubne miejsce głównie ze względu na niezdrowe tłuszcze a także konserwanty.
Płatki śniadaniowe
Ta informacja może wiele osób zaskoczyć, bo przecież wielu dietetyków poleca owsiankę na śniadanie. Owszem płatki owsiane są zdrowe i odżywcze. Tu chodzi o te, które zawierają często ogromne ilości cukru i różnego rodzaju słodkie dodatki. W niektórych składach tego produktu można znaleźć prawie wyłącznie cukier.
Granola
Często polecana jest jako zdrowy produkt, a tymczasem może zawierać szkodliwe składniki - dużo cukru oraz niezdrowych tłuszczów. Minusem jest to, że często zjadamy jej więcej, niż powinniśmy. Garść dodana do jogurtu jest w porządku, ale zjedzenie połowy opakowania a nawet całego, już niekoniecznie.
Naleśniki
Na liście dr Saurabh Sethi umieścił również naleśniki. To danie, które także trzeba zjadać w rozsądnych ilościach. Jeśli lubimy je jadać często, warto do przygotowania ich używać mąki pełnoziarnistej lub migdałowej.
Pączki
Na listę wpisane zostały również pączki. Jedzenie ich nie tylko rano, ale o każdej porze dnia, może powodować skoki cukru. Zwłaszcza osoby, które zmagają się z insulinoopornością, powinny uważać na takie słodkie śniadania, bo szybko poczują się głodne. Warto pamiętać, że pączki uznawane są za żywność wysokoprzetworzoną.