Pierwsze miejsce w rankingu zajmuje owoc. Zwykliśmy o nim myśleć jako o warzywie, ale biologicznie jest to owoc. Mowa o pomidorze. Znalazł się na szczycie zestawienia najzdrowszych warzyw i owoców, które opracowała amerykańska organizacja Centers for Disease Control and Prevention (CDC).
Pomidory są bogate w składniki odżywcze i stanowią doskonałe źródło przeciwutleniaczy, zwłaszcza likopenu, który wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem chorób serca i nowotworów. Pomidory są również bogate w witaminę C, potas, kwas foliowy i witaminę K.
Bezcenny likopen
Pomidor to owoc, który jest bezcenny, gdy spożywamy go na surowo. Ale ma też niezwykle dobroczynne działanie, gdy jest przetworzony. Chodzi o likopen.
Likopen to przeciwutleniacz z grupy karotenoidów - żółtych, pomarańczowych i czerwonych barwników występujących naturalnie w roślinach. To właśnie karotenoidy odpowiadają za kolor m.in. marchewki, dyni czy pomidorów. Warto wiedzieć, że likopen jest lepiej przyswajalny z przetworów pomidorowych niż ze świeżych warzyw - proces rozdrabniania i obróbki termicznej zwiększa jego biodostępność. Poprawia się też jego wchłanianie. Likopen nie rozpuszcza się w wodzie, ale w tłuszczu, dlatego do jego wchłaniania przez organizm niezbędne są tłuszcze, w przypadku pomidorów np. oliwa z oliwek.
Likopen kontra rak
Badania in vitro, tzn. na komórkach w laboratorium wskazują, że likopen, w odpowiednich dawkach, może mieć działanie przeciwnowotworowe. W hodowlach komórek prostaty poddanych działaniu likopenu w stężeniu 2 µM, obniżył on poziom białek biorących udział w syntezie reaktywnych form tlenu. Wykazano też, że hamuje on namnażanie i wzrost komórek raka prostaty przez modulację cyklu komórkowego, indukcję apoptozy (śmierci komórek) oraz hamowanie migracji i inwazyjności komórek. Może też brać udział w hamowaniu rozwoju komórek raka piersi, raka wątrobowokomórkowego i niedrobnokomórkowego raka płuca.
Likopen w profilaktyce
Likopen ma ogromne znaczenie w profilaktyce: chorób o podłożu zapalnym m.in. cukrzycy typu 2; miażdżycy czy niektórych chorób autoimmunologicznych; chorób neurodegeneracyjnych np. choroby Alzheimera, choroby Parkinsona; przedwczesnego starzenia się organizmu; niektórych zaburzeń hormonalnych; insulinooporności; zaburzeń metabolicznych; niektórych chorób nowotworowych; chorób układu krążenia; zahamowanie odpowiedzi immunologicznej na skutek działania wolnych rodników.