To są najzdrowsze owoce świata. Będziecie zaskoczeni, co jest na czele tej listy super food

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Dieta roślinna, bogata w błonnik pomaga utrzymać zdrowie, dobrą wagę i zapobiega w wielu poważnym chorobom. Warzywa i owoce są nieocenione, ale zwłaszcza jedno z nich zostało uznany za szczególnie korzystny dla naszego zdrowia. Ranking opublikowało Centers for Disease Control and Prevention (CDC).
Jedzenie warzyw i owoców ma nieoceniony, dobroczynny wpływ na nasze zdrowie
Jedzenie warzyw i owoców ma nieoceniony, dobroczynny wpływ na nasze zdrowie
Shutterstock

Pierwsze miejsce w rankingu zajmuje owoc. Zwykliśmy o nim myśleć jako o warzywie, ale biologicznie jest to owoc. Mowa o pomidorze. Znalazł się na szczycie zestawienia najzdrowszych warzyw i owoców, które opracowała amerykańska organizacja Centers for Disease Control and Prevention (CDC).

Pomidory są bogate w składniki odżywcze i stanowią doskonałe źródło przeciwutleniaczy, zwłaszcza likopenu, który wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem chorób serca i nowotworów. Pomidory są również bogate w witaminę C, potas, kwas foliowy i witaminę K.

Bezcenny likopen

Pomidor to owoc, który jest bezcenny, gdy spożywamy go na surowo. Ale ma też niezwykle dobroczynne działanie, gdy jest przetworzony. Chodzi o likopen.

Likopen to przeciwutleniacz z grupy karotenoidów - żółtych, pomarańczowych i czerwonych barwników występujących naturalnie w roślinach. To właśnie karotenoidy odpowiadają za kolor m.in. marchewki, dyni czy pomidorów. Warto wiedzieć, że likopen jest lepiej przyswajalny z przetworów pomidorowych niż ze świeżych warzyw - proces rozdrabniania i obróbki termicznej zwiększa jego biodostępność. Poprawia się też jego wchłanianie. Likopen nie rozpuszcza się w wodzie, ale w tłuszczu, dlatego do jego wchłaniania przez organizm niezbędne są tłuszcze, w przypadku pomidorów np. oliwa z oliwek.

Likopen kontra rak

Badania in vitro, tzn. na komórkach w laboratorium wskazują, że likopen, w odpowiednich dawkach, może mieć działanie przeciwnowotworowe. W hodowlach komórek prostaty poddanych działaniu likopenu w stężeniu 2 µM, obniżył on poziom białek biorących udział w syntezie reaktywnych form tlenu. Wykazano też, że hamuje on namnażanie i wzrost komórek raka prostaty przez modulację cyklu komórkowego, indukcję apoptozy (śmierci komórek) oraz hamowanie migracji i inwazyjności komórek. Może też brać udział w hamowaniu rozwoju komórek raka piersi, raka wątrobowokomórkowego i niedrobnokomórkowego raka płuca.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Likopen w profilaktyce

Likopen ma ogromne znaczenie w profilaktyce: chorób o podłożu zapalnym m.in. cukrzycy typu 2; miażdżycy czy niektórych chorób autoimmunologicznych; chorób neurodegeneracyjnych np. choroby Alzheimera, choroby Parkinsona; przedwczesnego starzenia się organizmu; niektórych zaburzeń hormonalnych; insulinooporności; zaburzeń metabolicznych; niektórych chorób nowotworowych; chorób układu krążenia; zahamowanie odpowiedzi immunologicznej na skutek działania wolnych rodników.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link