Spis treści
Porządkujemy nasze otoczenie, by mieć spokojny, uporządkowany umysł? To nie są puste słowa. Badania pokazują, że miejsce, w którym odpoczywamy lub pracujemy, ma na nas ogromny wpływ. Gdy jest czysto i przytulnie, czujemy się lepiej. Bałagan sprzyja powstaniu niepokoju. Wystarczy zastosować kilka zasad, by pomóc sobie i uporządkować miejsce, w którym przebywamy.
Jaki ma związek porządek ze spokojem umysłu?
Sprzątanie bywa formą medytacji. Na pewno też medytuje się lepiej w miejscu, gdzie panuje harmonia. Przebywanie w miejscu czystym i uporządkowanym wpływa na nasz dobrostan psychiczny. Oczywiście nie mówimy o maniakalnym sprzątaniu. Gdy dobrze czujemy się w jakiejś przestrzeni, spada poziom stresu, mija chandra, poprawia się humor. Nic nas nie rozprasza, możemy skoncentrować się na relaksie lub na pracy. Przeciążony mózg może zwolnić obroty.
Sposoby na porządek w domu do zastosowania natychmiast
1. Zbieramy wszystkie rzeczy, które leżą na wierzchu. Chowamy je do szuflad, szaf, komód. Kubki, szklanki na stołach i ławach wędrują do kuchni.
2. Wyrzucamy to, co niepotrzebne. Zaczynajmy porządki od portfela, gdzie gromadzą się pokłady starych rachunków. Zbieramy też przeczytane gazety, kartki i karteczki z notatkami, które nie są nam już potrzebne, itp.
3. Starannie wietrzymy sypialnię i pomieszczenia, w których przebywamy. Rano otwórzmy szeroko okno w sypialni na kilka minut, by "wymienić powietrze". Po wietrzeniu sypialni pora na pościelenie łóżka.
4. Od razu odkładamy rzeczy na miejsce. Gdy wracamy do domu, wieszamy np. płaszcz w szafie i chowamy do szafki buty. Nie rzucamy też byle gdzie kluczy.
Klucz do sukcesu - reguła 80/20
Według Zasady Pareto, pobieżne ogarnięcie 20 proc. mieszkania powinno sprawić, że będzie wyglądać na posprzątane w 80 proc. Przykład? Proszę bardzo. Szybkie umycie podłóg, przetarcie kurzy, poukładanie rzeczy w szafkach, wyrównanie książek na półkach – w pół godziny można zdążyć doprowadzić mieszkanie do ładu.