Cukier w napojach bardziej szkodliwy niż w deserze? Sprawdź, dlaczego!

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Coraz częściej mówi się o tym, że cukry w postaci płynnej mogą być bardziej szkodliwe niż te w deserach czy słodkich potrawach. Dlaczego tak jest i jakie są sposoby na zastąpienie napojów słodzonych zdrowszą alternatywą?
napoje słodzone gazowane napój
Słodzone napoje są szkodliwe. Ale… czym je zastąpić? 8 pomysłów
Shutterstock

W badaniu opublikowanym w czasopiśmie Nature Medicine przeanalizowano globalne dane dotyczące napojów słodzonych cukrem spożywanych na całym świecie. Na ich podstawie naukowcy stworzyli model porównawczy ryzyka. Oszacowali, że słodkie napoje powodują ponad 330 000 zgonów rocznie z powodu cukrzycy i chorób układu krążenia.

"To kryzys zdrowia publicznego, wymagający pilnych działań” - powiedział główny autor badania, dr Dariush Mozaffarian, kardiolog i dyrektor Food is Medicine Institute na Tufts University.

"Puste kalorie”, które mogą być bardziej szkodliwe niż w deserach

Napoje słodzone cukrem zawierają "puste kalorie” oraz takie, które nie mają żadnych wartości odżywczych. Na dodatek, są źródłem szybko działających węglowodanów, które dostają się do krwiobiegu i szybko podnoszą poziom cukru we krwi.

Jak zauważyła Suzanne Janzi, doktorantka epidemiologii żywieniowej na Uniwersytecie Lund w Szwecji, puste cukry w postaci płynnej mogą być bardziej szkodliwe niż te w deserach lub słodkich potrawach. Dlaczego? Cukry płynne są szybciej wchłaniane w układzie pokarmowym, ponieważ nie wymagają takich samych procesów rozkładu jak pokarmy stałe.

Jak dodała Janzi, "cukry stałe są często częścią żywności zawierającej inne składniki odżywcze, takie jak błonnik, białka i tłuszcze”. Składniki te spowalniają trawienie, co oznacza bardziej stopniowe uwalnianie cukru do krwiobiegu. Jak wyjaśnia, podczas gdy tłuszcze, błonnik i białka w pokarmach stałych dłużej pozostawiają uczucie sytości, płynne cukry często nie sycą, co może prowadzić do rozregulowania apetytu i spożycia zbyt dużej ilości kalorii, dodała.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czym zastąpić napoje słodzone?

Nadmiar cukru w diecie przyczynia się m.in. do otyłości, cukrzycy typu 2 i problemów z zębami. Wiedząc, że warto z nich zrezygnować wiele osób staje przed pytaniem: czym je zastąpić? Przedstawiamy zdrowe, smaczne i różnorodne propozycje, które z powodzeniem zastąpią słodzone napoje!

Woda nie musi być nudna

Dla wielu osób może się wydawać mdła, ale jej smak można z łatwością urozmaicić. Dodaj plasterki cytryny, limonki, pomarańczy albo ogórka. Eksperymentuj z ziołami, takimi jak mięta czy bazylia, a jeśli masz ochotę na lekki "efekt musowania”, spróbuj wody gazowanej z dodatkiem owocowych esencji.

Herbaty ziołowe i owocowe

Ciepła herbata ziołowa to nie tylko zdrowy wybór, ale także prawdziwa uczta dla zmysłów. Rumianek, mięta, hibiskus czy rooibos to tylko niektóre z propozycji. Jeśli wolisz zimne napoje, zaparz ulubioną herbatę, a potem schłodź ją w lodówce. Dodaj świeże owoce, takie jak maliny czy truskawki oraz kostki lodu, by stworzyć domowe ice tea bez grama cukru.

Smoothies – zdrowie w płynnej postaci

Owocowe lub warzywne smoothies to kolejna opcja, ale uwaga – nie przesadzaj z ilością owoców, by unikać nadmiaru naturalnych cukrów. Najlepiej łączyć owoce z warzywami, np. szpinakiem, selerem czy ogórkiem, i dodać trochę wody, mleka roślinnego lub jogurtu naturalnego. Koktajl z banana, garści jagód, garści szpinaku i mleka migdałowego to pełnia smaku i zdrowia!

Kombucha – fermentowana herbatka z charakterem

Kombucha to napój powstały w wyniku fermentacji herbaty, bogaty w probiotyki i antyoksydanty. Ma delikatnie kwaskowaty smak i lekką musowatość, która może przypominać gazowane napoje. Choć zawiera minimalne ilości cukru (z procesów fermentacji) jest znacznie zdrowszym wyborem niż klasyczne słodzone napoje.

Woda kokosowa – naturalne orzeźwienie

Woda kokosowa to doskonały wybór dla osób, które potrzebują szybkiego nawodnienia. Jest bogata w elektrolity, co czyni ją idealną opcją po treningu lub w upalne dni. Pamiętaj jednak, by wybierać wersje bez dodatku cukru i sztucznych aromatów.

Napary i wywary

Jeśli chcesz czegoś bardziej wyrazistego niż woda, ale mniej intensywnego niż herbata, wypróbuj napary. Imbir z cytryną, dzika róża czy korzeń lukrecji to propozycje, które mogą zaskoczyć twoje kubki smakowe. Takie napoje można pić na ciepło lub na zimno.

Mleka roślinne z nutą smaku

Napoje roślinne, takie jak mleko owsiane, migdałowe czy kokosowe, można podawać na zimno z dodatkiem naturalnego kakao lub przypraw, takich jak cynamon czy wanilia. Taki domowy, zdrowy shake może zastąpić słodzone, gotowe koktajle.

Domowe napoje energetyzujące

Chcesz dodatkowej dawki energii? Wypróbuj napoje na bazie matchy lub guarany. Zblenduj zieloną herbatę z lodem, łyżeczką miodu i odrobiną soku z cytryny – oto domowa, zdrowa alternatywa dla energetyków pełnych cukru i sztucznych dodatków.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.