Spis treści
Według słynnej maksymy "kawa to napój bogów". Jak wynika z badań naukowców rzeczywiście jest bardzo zdrowa zwłaszcza dla serca.
Kawa jest zdrowa. Nowe ustalenia naukowców
W październiku 2022 roku dr hab. Regina Wierzejska, prof. Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego, która jest wielbicielką kawy powiedziała, że "kończy się dyskusja na temat tego, czy kawa jest napojem bezpiecznym. Dziś naukowcy zastanawiają się raczej, czy już uznać ją za lek".
Badania w kwestii "małej czarnej" przeprowadzane są co jakiś czas. Wynika z nich m.in., że picie codziennie około 2-3 filiżanek kawy może chronić przed chorobami układu krążenia. Chroni też przed przedwczesną śmiercią. Okazuje się, że kawa mielona i rozpuszczalna z kofeiną zmniejszają ryzyko arytmii serca.
Rano czy wieczorem? Kiedy picie kawy jest najzdrowsze?
Z najnowszych badań wynika, że bardzo ważna jest również pora dnia, w której pijemy kawę. Opublikowane one zostały w "European Heart Journal". To czasopismo medyczne z zakresu kardiologii, które jest wydawane dwa razy w miesiącu dla Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego przez Oxford University Press. Badania przeprowadził zespół dr Lu Qi z Uniwersytetu Tulane w Nowym Orleanie.
Z badań wynika, że osoby, które piją kawę rano są mniej narażone na ryzyko zgonu z powodu chorób sercowo-naczyniowych i niższe ogólne ryzyko śmiertelności w porównaniu z tymi, którzy piją kawę przez cały dzień. Analizie poddano 40 725 dorosłych biorących udział w amerykańskim programie National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES) w latach 1999-2018.
Z badań wynikało również, że ci, którzy pili kawę o poranku byli o 16 proc. mniej narażeni na śmierć z jakiejkolwiek przyczyny. O 31 proc. zmniejszyło się u nich też ryzyko śmierci z powodu chorób układu krążenia w porównaniu do tych, którzy kawy nie pili.
Jedna czy kilka? Ile filiżanek kawy pić, by było zdrowo?
Ryzyko było niższe niezależnie od tego, czy osoby te piły dwie filiżanki, czy więcej niż trzy. Z badań wynika, że u osób pijących kawę przez cały dzień ryzyko chorób i śmierci nie było mniejsze, niż o tych, którzy jej w ogóle nie pili. Nie wiadomo, dlaczego tak się dzieje.
Możliwym wyjaśnieniem jest to, że spożywanie kawy po południu lub wieczorem może zakłócić rytm okołodobowy i poziom hormonów, takich jak melatonina. To z kolei prowadzi do zmian w czynnikach ryzyka sercowo-naczyniowego, takich jak stan zapalny i ciśnienie krwi - wyjaśnia dr Lu Qi.
Ogólnie rzecz biorąc, musimy zaakceptować obecnie istotne dowody na to, że picie kawy, szczególnie w godzinach porannych, może być zdrowe. Dlatego pij kawę, ale rób to rano - sugeruje lekarka.