To najgorsze jajka dla zdrowia. W Polsce kupowane są masowo

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Jajka to jeden z najczęściej kupowanych produktów. Są nie tylko źródłem białka, witamin i minerałów, ale także podstawą wielu potraw. Nie każde jajko jest jednak równie wartościowe – wręcz przeciwnie. Sprawdź, które jajka należy omijać w sklepie. 
jajka, kobieta, sklep, kupowanie jajek, wytłaczanka, zakupy
To najgorsze jajka dla zdrowia. W Polsce kupowane są masowo
ShutterStock

Nie wszystkie jajka są dobre dla zdrowia. Niektórych rodzajów jajek należy wręcz unikać. Co wpływa na ich wartość odżywczą? Odpowiadamy. 

Jajka – które omijać? 

Jajka, które możemy kupić w sklepie różnią się od siebie nie tylko wielkością czy gatunkiem, ale także sposobem chowu kur. To właśnie on wpływa na wartość odżywczą jajek. Tymczasem jajka z najgorszego rodzaju chowu wciąż na masową skalę są kupowane w naszym kraju. 

W sklepie możemy znaleźć jajka o następujących oznaczeniach: 

  • 0 – jajka z chowu ekologicznego (kury są karmione naturalną paszą, mają dostęp do wybiegu), 
  • 1 – jajka z wolnego wybiegu (kury mogą swobodnie poruszać się na zewnątrz), 
  • 2 – jajka z chowu ściółkowego (kury żyją w zamkniętych pomieszczeniach, ale mogą chodzić po podłodze), 
  • 3 – jajka z chowu klatkowego (kury żyją w klatkach bez dostępu do światła dziennego). 

To właśnie jajka z chowu klatkowego wskazywane są za najgorszy wybór

Jajka z chowu klatkowego a zdrowie  

Jak podkreśliła w rozmowie z "Wprost" Aleksandra Wedziuk-Reszka z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH, wartość odżywcza jajek jest uzależniona właśnie od sposobu chowu kur. Jak zaznaczyła, kury z wolnego wybiegu dają jajka, które są bogatsze w białko i zawierają więcej cennych witamin i minerałów z uwagi na to, że kury mają możliwość ruchu i poszukiwania naturalnego pożywienia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na dodatek kury z chowu ekologicznego są karmione naturalnymi paszami, często bez dodatków chemicznych, co może przekładać się na lepszy profil składników odżywczych, np. wyższą zawartość kwasów omega-3 czy witamin (szczególnie A, E i D). W chowie klatkowym kury są karmione standardową paszą, która może być wzbogacana w składniki odżywcze, ale jej jakość bywa niższa niż w przypadku ekologicznych upraw. Jajka z chowu klatkowego mogą zawierać mniej omega-3 i więcej tłuszczów nasyconych, jeśli dieta kur opiera się głównie na taniej paszy. 

W chowie klatkowym kury żyją ponadto w dużym zagęszczeniu, co zwiększa ryzyko zakażeń i wymaga stosowania antybiotyków, których pozostałości mogą teoretycznie przenikać do jajek. 

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Tematy: