Co się dzieje, gdy wypijemy za dużo wody? Jaka jest "za duża" ilość wody?

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
O tym, że woda to niezbędny element do życia i należy ją pić nie trzeba nikogo przekonywać. Okazuje się jednak, że i z tym można przesadzić. Co się stanie, jeśli wypijemy jej za dużo? Ile to jest "za dużo" wody?
picie wody, woda
Czym grozi wypicie zbyt dużej ilości wody? Może doprowadzić do uszkodzenia mózgu, śpiączki, a nawet śmierci
shin sang eun
ShutterStock

Woda to podstawa dobrej kondycji i zdrowia. Niezależnie od pogody, pory roku a także wieku, trzeba ją pić. Okazuje się, że i z tym można przesadzić. Co się stanie, jeśli wypijemy jej za dużo w zbyt krótkim czasie?

Dlaczego należy pić wodę? Co to daje?

Woda jest podstawowym składnikiem organizmu człowieka. To ona pomaga utrzymać odpowiednie nawodnienie. Pomaga również w transportowaniu składników odżywczych do komórek, usuwaniu toksyn z organizmu i regulacji temperatury ciała poprzez pot i parowanie z powierzchni skóry.

Woda pomaga w takich procesach fizjologicznych, takich jak trawienie, wchłanianie składników odżywczych oraz regulacja ciśnienia krwi. Poprawia elastyczność skóry i zmniejsza ryzyko wystąpienia zmarszczek. Picie odpowiedniej ilości wody zmniejsza również ryzyko infekcji dróg moczowych oraz powstawania kamieni nerkowych.

Czy można "przedawkować" picie wody?

To także niezbędna substancja do utrzymania sprawności umysłu. Picie wody wspomaga również naszą koncentrację. Jeśli nie będzie jej pić w wystarczających ilościach, odwodnimy się. Może to objawiać się zmęczeniem, bólem głowy, zmniejszoną wydajnością fizyczną i problemami z koncentracją. Czy to oznacza, że zbyt duża ilość pitej wody również może nam zaszkodzić?

Czy z ilością wody można przesadzić?

Nadmiar wody może być szkodliwy podobnie jak jej niedobór. Zwłaszcza wtedy, gdy pijemy ją w krótkim czasie. Co może się stać, jeśli pijemy na raz za dużo wody? Nerki są w stanie przefiltrować ok. 800-1000 ml wody w ciągu godziny. Jeśli w tym czasie wypijesz więcej wody nadmiar wody zacznie gromadzić się w komórkach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli wypijemy za dużo, to sód, który otacza komórki zacznie się rozcieńczać a dodatkowa woda będzie spływać do komórki, przez co komórka spęcznieje. Określane jest to przewodnieniem hipotonicznym. O ile jednak elastyczne tkanki, takie jak tłuszcz i mięśnie, mogą się rozciągać gorzej jest w przypadku komórek mózgowych, ponieważ czaszka nie jest rozciągliwa. Jeśli tak się stanie to pojawią się bóle głowy, mętlik albo senność. Dalszy wzrost ciśnienia może doprowadzić do uszkodzenia mózgu, śpiączki, a nawet śmierci.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.