Nie każdy potrafi zasnąć na krótko w ciągu dni. Wiele osób ceni sobie jednak bardzo krótkie, nie trwające dłużej niż 20 minut, drzemki. Budzą się po nich pełne energii do pracy, a wydajność ich umysłów rośnie. Drzemka w ciągu dnia może poprawić funkcjonowanie po południu, zwłaszcza wśród osób, które pracują w systemie zmianowym.
Drzemka rozjaśnia umysł
Drzemka może zwiększyć zdolności poznawcze naszego umysłu. Badania wykazują, że krótka drzemka może poprawić pamięć, zintensyfikować wydajność myślenia i uczenia się. Odgrywa to szczególnie ważną rolę u uczniów, studentów i wszystkich tych, którzy pracują umysłowo. Wypoczęty mózg lepiej radzi sobie z trudnymi zadaniami.
Redukuje stres
Krótka drzemka obniża poziom kortyzolu w organizmie. Kortyzol zwany jest hormonem stresu. Dzięki drzemce będziemy spokojniejsi, zniknie gonitwa myśli. Z jasnym umysłem przystąpimy więc do kolejnych zadań.
Wady spania w ciągu dnia
Dłuższa drzemka w ciągu dnia może zaburzyć sen w nocy. Osoby, które często drzemią w ciągu dnia, mogą mieć trudności z zasypianiem w nocy lub spać niespokojnie, wybudzać się. Badania wykazały również, że długie drzemki w ciągu dnia mogą skracać fazę REM, czyli fazę snu, w której występują najbardziej intensywne i regenerujące sny. Ponadto niektóre osoby po przebudzeniu z drzemki mogą odczuwać senność i brak skupienia. Wiąże się to ze zwiększonym poziomem hormonu melatoniny, który jest wydzielany w czasie snu oraz wpływa na naszą czujność i aktywność.
Serwis ma charakter informacyjny. Jego zawartość stanowi jedynie wyraz poglądów autorów poszczególnych publikacji lub też odzwierciedlenie ich wiedzy. Zawarte w Serwisie treści oraz sposób ich przekazania, bez względu na osobę autora publikacji, w żadnej mierze nie stanowią czynności z zakresu świadczenia usług medycznych, diagnozy, konsultacji lekarskiej, świadczenia pomocy prawnej, ani innego rodzaju poradnictwa zdrowotnego.