Spis treści
Po powtarzanym przez lata epoki PRL haśle "cukier krzepi", przyszedł czas, gdy uznany został za zło. Nazwano go "białą śmiercią" a specjaliści wciąż przestrzegają przed jego szkodliwym działaniem. Jaka jest prawda?
Cukier to "biała śmierć"? Naukowcy mają nieco inną opinię
Najnowsze badania nad wpływem cukru na nasze zdrowie zdają się mówić zupełnie coś innego. Mogą też zmienić nasze podejście do dietetycznych zaleceń.
Jak wynika z publikacji naukowców z Uniwersytety w Lund po przeprowadzonych badaniach wpływ różnych źródeł cukru na zdrowie sercowo-naczyniowe nie jest taki oczywisty. Naukowcy uważają, że nawet bardziej złożony, niż do tej pory sądzono.
Badanie to przeprowadzono na 69 tys. uczestników. Monitorowano ich przez ponad 20 lat. Analizie poddany został wpływ aż trzech kategorii cukru - dodatków cukrowych (np. miodu), słodkich przekąsek (np. ciastek) oraz słodzonych napojów.
Ta postać cukru szkodzi bardziej niż inne
Okazało się, że spożywanie słodkich napojów jest gorsze dla zdrowia człowieka, niż spożycie innych cukrów.
Płynne cukry, znajdujące się w słodzonych napojach, zazwyczaj zapewniają mniejsze uczucie sytości niż formy stałe - sprawiają, że czujesz się mniej pełny - co potencjalnie prowadzi do nadmiernego spożycia. Kontekst również ma znaczenie - słodkie przekąski są często spożywane w sytuacjach towarzyskich lub na specjalne okazje, podczas gdy słodzone napoje mogą być spożywane częściej - stwierdziła autorka artykułu napisanego na podstawie badań Suzanne Janzi.
Z obserwacji naukowców wynika również, że zbyt niskie a wręcz ekstremalnie niskie spożycie cukru może mieć negatywny wpływ na zdrowie układu krążenia. Najmniejsze ryzyko chorób stwierdzono o tych osób, które spożywały cukier okazjonalnie i w różnych formach.
Może to odzwierciedlać podstawowe zachowania dietetyczne - osoby spożywające bardzo mało cukru mogą stosować bardzo restrykcyjną dietę lub ograniczać spożycie cukru ze względu na istniejące wcześniej problemy zdrowotne - stwierdza Janzi.
To oznacza, że cukier spożywany w rozsądnych a dokładnie niewielkich ilościach nie jest produktem aż tak szkodzącym zdrowiu człowieka. Autorzy badania zaznaczyli przy tym, że potrzebne są dalsze badania, by zrozumieć, jakie mechanizmy wywołują skutki spożywania różnych rodzajów cukru. Zaznaczyli też, że ich badania opierały się na populacji szwedzkiej, więc warto byłoby zbadać, jak to wygląda w przypadku innych regionów świata.