Jak spać, by budzić się bez bólu? Kluczowe pozycje dla zdrowego snu

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty

Sen jest jednym z najważniejszych elementów utrzymania zdrowia i dobrego samopoczucia. Niestety, wiele osób codziennie zmaga się z porannym bólem i dyskomfortem. Fakt ten często wynika z przyjmowania niewłaściwych pozycji podczas snu. W tym artykule dowiesz się, jakie są trzy najlepsze pozycje do spania. Mogą pomóc poprawić jakość twojego snu i wpłynąć pozytywnie na zdrowie kręgosłupa. Jak spać by się wyspać i wstać rano bez bólu? Jaka jest najlepsza pozycja do snu? Podpowiadamy.

sen
Jak spać by się wyspać i wstać rano bez bólu? Jaka jest najlepsza pozycja do snu?
Shutterstock

Jak spać by się wyspać i wstać rano bez bólu

Choć może to się wydawać mało istotne, pozycje przyjmowane podczas snu wpływają na samopoczucie w ciągu dnia. W końcu na sen przeznacza się kilka godzin w ciągu doby. Nieprawidłowe ułożenie ciała podczas spoczynku może sprawić, że rano wstanie się z bólem. Jak tego uniknąć?

Większość ludzi ma problem ze znalezieniem dla siebie odpowiedniej pozycji do snu. Te, które wydają się odpowiednie, z czasem mogą okazać się złym wyborem. Najlepszym wyznacznikiem są sygnały z ciała. Budzenie się z bólem lub dyskomfortem to znak, ze trzeba coś zmienić i zadbać o dobry sen. Dr Kevin Lees, licencjonowany kręgarz, podaje co zrobić i jakie pozycje wybrać, by się wyspać i rano wstać bez żadnych dolegliwości bólowych.

Pozycje podczas snu, których warto unikać

Nie wszystkie sposoby spania są dla nas korzystne. Jedną z najbardziej szkodliwych pozycji – jak twierdzi dr Lees - jest spanie na brzuchu. Choć wiele osób uważa tę pozycję za wygodną, eksperci ostrzegają przed jej negatywnym wpływem na kręgosłup.

Jak podaje portal Medonet, spanie na brzuchu powoduje nadmierne obciążenie dolnej części pleców oraz szyi. W tej pozycji głowa jest skręcona, co może prowadzić do napięcia mięśni i ograniczonego przepływu krwi. Z czasem skutki te mogą stać się trwałe, prowadząc do przewlekłego bólu, sztywności, drętwienia i napięcia mięśni.

Długotrwałe spanie w niewłaściwej pozycji może także powodować drętwienie kończyn oraz ucisk na nerwy. Dlatego też, jeśli często budzisz się z uczuciem dyskomfortu lub bólem, warto zastanowić się nad zmianą nawyków.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Druga pozycja, której należy unikać, to spanie w niekontrolowanej, skręconej pozycji, na przykład z jednym ramieniem pod głową. Takie ułożenie może prowadzić do problemów z barkami, a także do przewlekłego napięcia szyi i karku. Aby zapobiec tym problemom, warto zapoznać się z zaleceniami dotyczącymi zdrowych pozycji do snu.

Trzy zdrowe pozycje do snu

Eksperci, w tym dr Kevin Lees, zalecają trzy pozycje do spania, które pomogą ci uniknąć porannych dolegliwości i zapewnią zdrowy wypoczynek.

1. Spanie na plecach z poduszką pod kolanami. Spanie na plecach to jedna z najlepszych pozycji dla zdrowia kręgosłupa. W tej pozycji ciało leży w naturalnym ułożeniu. Do minimum zmniejsza się nacisk na dolną część pleców. Aby jeszcze bardziej poprawić komfort, warto umieścić poduszkę pod kolanami. Pomaga to odciążyć odcinek lędźwiowy i wspiera zachowanie neutralnej pozycji kręgosłupa przez całą noc.

Ten sposób spania jest szczególnie polecany osobom cierpiącym na bóle pleców, a także tym, którzy chcą poprawić postawę. Ważne jest jednak, aby dobrać odpowiednią poduszkę, która nie będzie zbyt gruba ani zbyt miękka.

2. Spanie na boku z poduszką między kolanami. Spanie na boku jest szczególnie polecane kobietom w ciąży oraz osobom z refluksową chorobą żołądka. Aby zapewnić odpowiednie wsparcie dla bioder i dolnej części pleców, warto umieścić poduszkę między kolanami. 

3. Pozycja zerowej grawitacji. Inspiracją dla tej pozycji jest koncepcja używana przez NASA. Polega ona na ustawieniu łóżka w taki sposób, by głowa i nogi były lekko uniesione. Takie ułożenie poprawia przepływ krwi, zmniejsza napięcie w dolnej części pleców i pomaga w problemach z oddychaniem. Pozycja zerowej grawitacji jest idealnym wyborem dla posiadaczy regulowanych łóżek, ale można ją też uzyskać przy pomocy dodatkowych poduszek. 

Serwis ma charakter informacyjny. Jego zawartość stanowi jedynie wyraz poglądów autorów poszczególnych publikacji lub też odzwierciedlenie ich wiedzy. Zawarte w Serwisie treści oraz sposób ich przekazania, bez względu na osobę autora publikacji, w żadnej mierze nie stanowią czynności z zakresu świadczenia usług medycznych, diagnozy, konsultacji lekarskiej, świadczenia pomocy prawnej, ani innego rodzaju poradnictwa zdrowotnego.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.