Z ogólnoświatowego rankingu World Giving Index 2024 wynika, że liczba Polaków, którzy udzielają się w ramach wolontariatu wzrosła w ciągu ostatniego roku z 4 proc. do 7 proc.
Ilu Polaków angażuje się w wolontariat?
Nie oznacza to jednak spektakularnego sukcesu, bo jeśli chodzi o działania dobroczynne w ogóle to wciąż znajdujemy się na samym dole listy 150 przebadanych krajów. Może to wynika z faktu, że 40 proc. polskiego społeczeństwa nie ma styczności z działalnością organizacji pozarządowych, a 38 proc. nie ma żadnych skojarzeń w związku z ich działalnością.
Co tym, którzy jednak angażują się w wolontariat daje to, co robią dla innych? Fundacja Dr Clown przeprowadziła wśród swoich wolontariuszy i wolontariuszek ankietę. Prawie 57 proc. z nich udziela również indywidualnego wsparcia znajomym czy sąsiadom w potrzebie, a prawie 51 proc. angażuje się w okazjonalne działania wolontariackie podczas jednorazowych akcji specjalnych, np. zbiórek darów czy pieniędzy na konkretny cel. Wsparcie finansowe i rzeczowe na różne cele przekazuje odpowiednio 50 proc. i 45 proc. Niemal ⅓ angażuje się w stały wolontariat również w innych organizacjach.
To daje wolontariat. Zaskakujące wyniki badań
Jak wynika z ankiety ¾ wolontariuszy pomaga potrzebującym tak samo przez cały rok. Osoby, których motywacja do działania zmienia się w ciągu roku, jako moment wyzwalający największe zaangażowanie najczęściej wskazują okres Bożego Narodzenia.
Okres świąteczny, kojarzący się zazwyczaj z domową, rodzinną atmosferą, to często szczególnie przygnębiający czas dla osób pozostających na szpitalnych oddziałach oraz ich bliskich. Dlatego w grudniu nasi Doktorzy Clowni starają się dotrzeć do jak największej liczby podopiecznych, by w miarę możliwości wnieść w ich życie odrobinę świątecznej magii. W tym roku przygotowaliśmy 6,5 tys. prezentów dla dzieci i seniorów, które trafią do ok. 80 szpitali, placówek specjalistycznych i DPS-ów w całej Polsce – mówi Agata Bednarek, prezeska Fundacji Dr Clown.
Zresztą wolontariat to nie tylko dawanie szczęście innym. W naszej ankiecie przeprowadzonej wśród wolontariuszy i wolontariuszek Fundacji Dr Clown wszyscy wskazali, że pomaganie daje im radość i satysfakcję, a w przypadku 93 proc. sprawia, że mają większe poczucie sensu w życiu - dodaje Bednarek.
Co wolontariuszom daje pomoc innym? Co trzeci badany uważa, że takie działania poprawiają im nastrój. Nie to jednak jest najbardziej zaskakujące w wynikach ankiety. Okazuje się, że blisko 60 proc. badanych uważa, że pomaganie innym obniża ich poziom stresu, a 61 proc. deklaruje, że dzięki temu własne problemy wydają się im mniejsze. Nieco ponad połowa wierzy, że to czynione w ten sposób dobro do nich wróci.
Najczęstszą motywacją do zaangażowania się w wolontariat jest chęć pomagania potrzebującym, wskazywana przez 59 proc. badanych. Prawie tyle samo osób – 57 proc. – wskazuje chęć czynienia dobra. Nieco ponad 45 proc. wolontariuszy i wolontariuszek do tego typu działań skłania związane z tym poczucie satysfakcji. Co 3. badaną osobę do działań wolontariackich motywuje wynikająca z niego poprawa nastroju.