Odpowiedzialna za menu Jessie Sommarstroem na przystawkę zaproponowała szwedzki kozi ser z lubczykiem, podawany z burakiem, glazurą pigwy i prażonymi płatkami dyni. Na danie główne obok quenelle z kurczaka po raz pierwszy w historii noblowskiego przyjęcia podano owsiankę pełnoziarnistą z dodatkami, w tym grzybami.
Jedzmy mniej, ale produkty dobrej jakości
"Poddane obróbce ziarna powodują, że człowiek jest w stanie wchłonąć więcej substancji odżywczych" - tłumaczyła Jessie Sommarstroem. "Powinniśmy jeść mniej, za to lokalne produkty o dobrej jakości, dla naszego zdrowia i przyszłości planety" - uważa twórczyni menu.
Olga Tokarczuk na przyjęciu
Gościem specjalnym tegorocznych uroczystości była polska noblistka Olga Tokarczuk, która na bankiecie została posadzona przy stole honorowym ze szwedzką rodziną królewską obok Matsa Malma, sekretarza Akademii Szwedzkiej.
W poniedziałek Tokarczuk wraz z trzema innymi noblistami w dziedzinie medycyny z lat poprzednich wzięła udział w seminarium na temat zdrowia. Pisarka mówiła o konieczności życia w zgodzie z naturą.
Przyjęcie w ratuszu tradycyjnie wieńczy uroczystości noblowskie. We wtorek wcześniej w filharmonii w Sztokholmie odbyła się ceremonia wręczenia złotych medali oraz kaligrafowanych dyplomów. Oddzielna ceremonia miała miejsce w stolicy Norwegii Oslo, gdzie wręczono Pokojową Nagrodę Nobla.
Zalety owsianki
Dietetycy podkreślają, że regularne spożywanie owsianki pomaga utrzymać prawidłową masę ciała. Dzieje się tak dzięki temu, że zawiera beta-glukan. Jest to frakcja rozpuszczalnego w wodzie błonnika pokarmowego wpływającego na wydłużenie działania hormonu, który odpowiada za uczucie sytości.
Płatki owsiane dostarczają potasu, który korzystnie wpływa na nasze ciśnienie, oraz magnezu, który zapobiega skurczom mięśni i pomaga łagodzić skutki stresu. Zawierają także żelazo oraz cynk, który wspiera procesy odnowy i regeneracji organizmu. Dzięki witaminom z grupy B, owsianka korzystnie wpływa też na układ nerwowy, skórę i włosy.