Jak uniknąć problemów trawiennych w święta: porady na zdrowe świętowanie

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty

Święta to czas radości, ale także wyzwań dla układu trawiennego. Tradycyjne potrawy, długie biesiadowanie i brak ruchu mogą prowadzić do nieprzyjemnych dolegliwości. Jak zadbać o swoje zdrowie w tym szczególnym czasie? W tym artykule przyjrzyjmy się najczęstszym problemom trawiennym i sprawdzonym sposobom, by im zapobiegać.

Boże Narodzenie Mikołajki Święta Zgaga problemy żołądek trawienne niestrawnośćYoung,Hispanic,Couple,Sitting,At,The,Table,On,Christmas,With
Święta nie muszą wiązać się z problemami trawiennymi, jeśli zadba się o aktywność fizyczną oraz zachowa umiar w jedzeniu.
Shutterstock

Najczęstsze dolegliwości trawienne podczas świąt Bożego Narodzenia

Podczas świątecznego ucztowania można odczuć różne objawy ze strony układu pokarmowego. Mogą to być: zgaga, wzdęcia, ból brzucha, biegunka czy zaparcia. Dlaczego pojawiają się akurat w tym okresie? Jakie są przyczyny świątecznych problemów. Obfite, tłuste i słodkie posiłki to prawdziwe wyzwanie dla żołądka. Dodatkowo, długie godziny spędzone przy stole, brak ruchu oraz łączenie posiłków z alkoholem i kawą nie poprawiają sytuacji. Niestety w tym czasie zapomina się, że żołądek potrzebuje czasu na strawienie dużych ilości jedzenia.

Szybkie jedzenie i brak ruchu. Zbyt szybkie jedzenie sprzyja połykaniu powietrza, a to często prowadzi do wzdęć. Dodatkowo brak aktywności fizycznej spowalnia pracę jelit, powodując zaparcia. Te dwa czynniki w połączeniu z przejedzeniem mogą popsuć świąteczną atmosferę z powodu nieprzyjemnych dolegliwości.

Kiedy powinno się zwrócić o pomoc lekarską. Choć większość problemów mija po kilku godzinach, warto wiedzieć, kiedy należy skonsultować się z lekarzem. Alarmujące objawy to m.in. silne wymioty, utrzymująca się biegunka czy nietypowy ból brzucha, który nie ustępuje po zastosowaniu domowych, skutecznych metod. U dzieci i osób starszych szczególną uwagę należy zwrócić na oznaki odwodnienia, takie jak sucha skóra czy zmniejszone oddawanie moczu.

Skuteczne domowe sposoby na szybką ulgę: jak wesprzeć układ trawienny w trakcie świąt

Święta nie muszą wiązać się z problemami trawiennymi, jeśli zadba się o aktywność fizyczną oraz zachowa umiar w jedzeniu. Stosowanie prostych domowych metod pozwala złagodzić większość dopadających w tym okresie dolegliwości. Warto również pamiętać, by w razie potrzeby nie zwlekać z wizytą u lekarza. Uważne planowanie posiłków i odrobina samodyscypliny sprawią, że święta będą nie tylko smaczne, ale i zdrowe.

Domowe sposoby na szybką ulgę. Nie zawsze trzeba sięgać po leki, aby złagodzić problemy trawienne. W wielu przypadkach bardzo pomocne będą proste domowe metody, które można zastosować natychmiast.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sposoby na Zgagę. Zgaga, objawiająca się piekącym bólem za mostkiem, często pojawia się po zjedzeniu zbyt tłustych lub ostrych dań. Jak podaje portal Poradnik Zdrowie, naturalnym remedium jest herbatka z rumianku lub prawoślazu. Pomocne są również kisiele, galaretki oraz sen z lekko uniesioną głową. Taka pozycja zapobiega cofaniu się treści żołądkowej.

Walka z wzdęciami. Na wzdęcia świetnie działa herbata z kopru włoskiego lub kminku. Można również zastosować delikatne okłady termoforowe na brzuch oraz masować go ruchem okrężnym, zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara. Jeśli chce się zapobiec wystąpieniu takich dolegliwości, warto dodać trochę imbiru lub czosnku do dań, które mogą powodować gazy.

Co robić w przypadku zaparć. Aby pobudzić jelita do pracy, warto wypić rano na czczo ciepłą wodę z miodem i cytryną - zalecane są dwie szklanki wody. Suszone śliwki, otręby czy napar z lnu również mogą pomóc w łagodzeniu zaparć. Ważne jest jednak, aby unikać długotrwałego stosowania środków przeczyszczających bez konsultacji z lekarzem.

Serwis ma charakter informacyjny. Jego zawartość stanowi jedynie wyraz poglądów autorów poszczególnych publikacji lub też odzwierciedlenie ich wiedzy. Zawarte w Serwisie treści oraz sposób ich przekazania, bez względu na osobę autora publikacji, w żadnej mierze nie stanowią czynności z zakresu świadczenia usług medycznych, diagnozy, konsultacji lekarskiej, świadczenia pomocy prawnej, ani innego rodzaju poradnictwa zdrowotnego.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.