Kupujesz perfumy na prezent? Koniecznie zwróć uwagę na ten składnik

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty

Perfumy to doskonały pomysł na prezent na wszelkie okazje. Święta, urodziny, imieniny, Dzień Kobiet, Dzień Ojca… Odpowiednio dobrane to miły upominek dla każdego. Jest jednak jedna rzecz, na którą koniecznie trzeba zwrócić uwagę, kupując zapach dla siebie lub bliskich. Co to takiego? 

Perfume,Bottle,Woman,Spray,Aroma.,Girl,Holding,A,Perfume,Bottle.
Kupujesz perfumy na prezent? Koniecznie zwróć uwagę na ten składnik.
Shutterstock

Dlaczego warto zwracać uwagę na skład perfum

Perfumy od lat cieszą się ogromną popularnością jako prezent święta, urodziny czy inne specjalne okazje. Wybierając zapach dla bliskiej osoby, zazwyczaj kieruje się nutami zapachowymi, trwałością czy eleganckim wyglądem flakonu. Niestety, niewiele osób zastanawia się nad tym, co kryje się w ich składzie. Tymczasem niektóre składniki, jak ftalany, mogą stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia.

Czym są ftalany. Ftalany to sole lub estry kwasu ftalowego. Jest to grupa chemicznych związków używanych jako plastyfikatory, które sprawiają, że materiały stają się bardziej elastyczne i trwałe. W kosmetykach, w tym perfumach, ich rolą jest utrwalanie zapachu. Można je znaleźć nie tylko w zapachach, ale także w lakierach do paznokci, szamponach, żelach pod prysznic czy lakierach do włosów.

Jakie mamy rodzaje ftalanów. Wśród najczęściej stosowanych ftalanów wyróżnia się m.in.:

* ftalan dibutylu (DBP),

* ftalan dimetylu (DMP), 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

* ftalan benzylu butylu (BBP) oraz 

* ftalan di 2-etyloheksylu (DEHP). 

W przemyśle kosmetycznym ftalany były szeroko używane przez dekady, ale badania nad ich wpływem wykazały, że mogą być niebezpieczne. To doprowadziło do ich częściowego zakazu w Unii Europejskiej. Niestety mimo prawnych regulacji, ftalany wciąż mogą się pojawiać w produktach dostępnych na rynku, zwłaszcza tych spoza UE. Dlatego warto być szczególnie ostrożnym, bowiem mogą mieć one negatywny wpływ i na zdrowie osób stosujących takie perfumy, i na ich bliskich.

Negatywny wpływ ftalanów na zdrowie

Jak podaje portal Poradnik Zdrowie, według badań ftalany mogą wywoływać szereg problemów zdrowotnych. Jednym z najpoważniejszych skutków jest ich wpływ na układ hormonalny, co prowadzi do zaburzeń równowagi hormonalnej. Te związku chemiczne mogą naśladować działanie hormonów w organizmie, zaburzając naturalne funkcjonowanie organizmu człowieka. 

 

Jak powiedziała (w wywiadzie dla New York Post ) dr Lora Shahine, endokrynolog rozrodu w PNWF w Seattle: ”Ftalany to substancje zaburzające gospodarkę hormonalną, które mogą wpływać na funkcjonowanie układu hormonalnego i komórkowego w obrębie układu rozrodczego. Badania powiązały wysoki poziom ftalanów ze zwiększonym ryzykiem niepłodności, słabymi parametrami plemników, słabą jakością jajeczek i poronieniem.”

Badania wykazały także ich potencjalny związek z chorobami serca. To sprawia, że są one szczególnie niebezpieczne dla osób z już istniejącymi problemami zdrowotnymi. Co więcej, u dzieci i nastolatków ftalany są kojarzone z problemami behawioralnymi związanymi z ADHD. Ftalany mogą również wpływać na metabolizm, zwiększając ryzyko otyłości, insulinooporności oraz cukrzycy.

Oprócz wpływu na układ hormonalny i metaboliczny, ftalany mogą wywoływać także reakcje alergiczne, astmę oraz inne schorzenia układu oddechowego. Wysokie stężenie tych substancji w organizmie matki w czasie ciąży może negatywnie wpłynąć na rozwój płodu – prowadząc nawet do komplikacji w trakcie porodu czy problemów z rozwojem narządów rozrodczych u dziecka. Dlatego też kupując perfumy, czy to dla siebie czy na prezent, warto sprawdzać etykiety.

Serwis ma charakter informacyjny. Jego zawartość stanowi jedynie wyraz poglądów autorów poszczególnych publikacji lub też odzwierciedlenie ich wiedzy. Zawarte w Serwisie treści oraz sposób ich przekazania, bez względu na osobę autora publikacji, w żadnej mierze nie stanowią czynności z zakresu świadczenia usług medycznych, diagnozy, konsultacji lekarskiej, świadczenia pomocy prawnej, ani innego rodzaju poradnictwa zdrowotnego.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.