Na Sardynii piją ją codziennie, dożywają 100 lat. Ta herbata wspomaga wątrobę

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Herbata uchodzi za napój bardzo zdrowy. Niektóre jej gatunki zasługują na więcej uwagi i o wiele lepiej wpływają na  zdrowie człowieka. Okazuje się, że na Sardynii jeden z naparów jest pity prawie codziennie, co sprawia, że jej mieszkańcy dożywają nawet 100 lat. O jakiej herbacie jest mowa?
Medicinal,Herbal,Tea,Or,Fireweed,Infusion,In,A,Glass,Cup
Tę herbatę piją mieszkańcy Sardynii. Doskonale regeneruje wątrobę
Shutterstock

Herbata od wieków uznawana była za napój nie tylko zdrowy, ale też zapewniający długowieczność. Dowodem na to może być ten, który piją mieszkańcy Sardynii.

Napój długowieczności. To piją mieszkańcy Sardynii

Chodzi o herbatę z ostropestu. Okazuje się, że owoce tej rośliny mają niesamowite właściwości. To przede wszystkim kompleks flawonolignanów o nazwie sylimaryna. Właśnie one wspomagają wątrobę. Przyjmowane regularnie pomagają w regeneracji komórek i hamują procesy martwicze. Zawarta w ostropeście sylimaryna pomaga także usuwać toksyny z wątroby i wspomaga pracę dróg żółciowych. 

Okazuje się, że to także doskonałe remedium na poprawę metabolizmu. Ostropest działa również przeciwzapalnie  przeciwutleniająco. Efektem jest zapobieganie powstawania zmian miażdżycowych. Sprawa również, że zwiększa się zdolność regeneracyjna nerek. Najnowsze badania wykazały także, że zawarta w ostropeście taksyfolina pomaga w leczeniu osteoporozy. 

Na Sardynii herbata z ostropestu uważana jest właśnie za napój długowieczności. Głównie dlatego, że wspomaga pracę wątroby a to jak uważają nie tylko mieszkańcy tego regionu, jeden z najważniejszych organów w ludzkim organizmie. Ostropest w rejonach znajdujących się w okolicach Morza Śródziemnego jest naturalnie dostępny. Tam, gdzie pity jest codziennie, mieszkańcy żyją nawet 100 lat

Jak korzystać z mocy ostropestu? Nie tylko napar

Ostropest można pić w formie naparu. Wystarczy zalać gorącą wodą łyżeczkę zmielonych ziaren. Na rynku dostępy jest także w formie ekspresowej herbatki. Można go także dodawać do potraw np. sałatki albo kaszy czy ziemniaków. Jak wynika z sugestii WHO regeneracja wątroby następuje po przyjęciu ok. 200-400 mg sylimaryny, co odpowiada 12-15 g ostropestu. Warto tę ilość podzielić na 2-3 porcje i dodać do śniadania, obiadu oraz kolacji. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na rynku można dostać także ostropest plamisty w tabletkach, ale nie jest to rozwiązanie dobre dla osób, które przyjmują dużo leków czy zmagają się z chorobami żołądka. WHO rekomenduje, by kuracja ostropestem plamistym trwała co najmniej trzy miesiące. Nie ma jednak danych na temat tego, po jakim czasie przestać go stosować

Kto nie powinien sięgać po ostropest? Przeciwwskazania

Warto również pamiętać, że ostropest plamisty nie jest dla każdego. Nie poleca się go dzieciom, które nie mają jeszcze 12 lat, a także kobietom w ciąży i karmiącym piersią. Nie jest też odpowiednie dla tych, którzy przyjmują takie leki jak metronidazol oraz indinavir. Może on zaburzać aktywność enzymów. Przeciwwskazaniem jest także alergia na ostropest. Zawiera on spore ilości histaminy, więc wykazuje właściwości uczulające. 

Samo picie naparów z ostropestu, co prawda nie zapewni długowieczności i oprócz niego przyda się także zdrowa, zbilansowana dieta, ale jeśli możemy, włączmy go do naszego jadłospisu. Z powodzeniem można zastąpić nim, chociażby picie czarnej herbaty albo kawy. 

Serwis ma charakter informacyjny. Jego zawartość stanowi jedynie wyraz poglądów autorów poszczególnych publikacji lub też odzwierciedlenie ich wiedzy. Zawarte w Serwisie treści oraz sposób ich przekazania, bez względu na osobę autora publikacji, w żadnej mierze nie stanowią czynności z zakresu świadczenia usług medycznych, diagnozy, konsultacji lekarskiej, świadczenia pomocy prawnej, ani innego rodzaju poradnictwa zdrowotnego.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.