Premenopauza może pojawić się nawet w 35 roku życia. Jakie ma objawy?

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Zmiana długości cyklu menstruacyjnego, problemy ze snem, zmiany nastroju, podwyższony poziom cholesterolu – to wszystko może świadczyć o premenopauzie. Co to takiego? Po czym poznać premenopauzę? Jakie są objawy premenopauzy i kiedy zaczyna się premenopauza? Odpowiadamy! 
kobieta laptop praca kawiarnia kawa
Premenopauza może pojawić się nawet w 35 roku życia. Jakie ma objawy?
Shutterstock

Premenopauza to naturalny etap w życiu każdej kobiety poprzedzający menopauzę. W tym czasie organizm zaczyna stopniowo zmieniać poziomy hormonów płciowych, co prowadzi do licznych zmian w ciele i samopoczuciu. Jak rozpoznać premenopauzę, kiedy się zaczyna i jakie objawy mogą jej towarzyszyć? 

Kiedy zaczyna się premenopauza? 

Premenopauza zwykle rozpoczyna się między 40. a 50. rokiem życia, choć u niektórych kobiet objawy mogą pojawić się wcześniej – nawet w wieku 35 lat. U niektórych kobiet pierwsze objawy premenopauzy występują 5-6 lat wcześniej przed ustaniem krwawienia, u innych jest to okres nawet 10 lat. Z kolei i części kobiet objawy premenopauzy są w ogóle niedostrzegalne. 

Długość okresu premenopauzy bywa różna. Może on trwać od kilku miesięcy do nawet 10 lat. Czas jej wystąpienia zależy m.in. od czynników genetycznych, stylu życia, ogólnego stanu zdrowia oraz przebytej terapii hormonalnej lub występujących chorób. 

Jakie są objawy okresu przedmenopauzalnego?

Objawy premenopauzy są wynikiem stopniowego spadku poziomu hormonów, takich jak estrogen i progesteron, co prowadzi do szeregu zmian w organizmie kobiety. Częstym sygnałem są nieregularne cykle miesiączkowe. Miesiączki mogą stawać się rzadsze, bardziej obfite lub całkowicie nieprzewidywalne. Wiele kobiet doświadcza w tym czasie także uderzeń gorąca, którym często towarzyszy nadmierne pocenie się, zwłaszcza w nocy, co może powodować trudności ze snem

Nierzadko pojawiają się również zmiany nastroju, takie jak drażliwość, niepokój czy obniżenie samopoczucia, a także problemy z koncentracją i pamięcią, określane jako "mgła mózgowa". Spadek libido to kolejny objaw mogący świadczyć o premenopauzie. Dodatkowo kobiety często zauważają zmiany w wyglądzie – suchą skórę, wypadanie włosów oraz przybieranie na wadze, zwłaszcza w okolicach brzucha. Objawy te mogą być łagodne, ale dla wielu kobiet stają się uciążliwe wpływając na ich codzienne funkcjonowanie. Wśród objawów menopauzy, które mogą pojawić się już w okresie premenopauzy są także nerwowość, bezsenność, zmiany rytmu serca i częste uczucie zmęczenia

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Serwis ma charakter informacyjny. Jego zawartość stanowi jedynie wyraz poglądów autorów poszczególnych publikacji lub też odzwierciedlenie ich wiedzy. Zawarte w Serwisie treści oraz sposób ich przekazania, bez względu na osobę autora publikacji, w żadnej mierze nie stanowią czynności z zakresu świadczenia usług medycznych, diagnozy, konsultacji lekarskiej, świadczenia pomocy prawnej, ani innego rodzaju poradnictwa zdrowotnego.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.