Ile stopni powinno być w mieszkaniu? Zdziwisz się, jaka jest optymalna temperatura

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Za dworze mróz, a ty chodzisz po domu w koszulce z krótkim rękawem, bo temperatury są jak w tropikach? Sprawdź, jak działa na domowników zbyt wysoka temperatura w mieszkaniu i jak temperatura w domu wpływa na nasze samopoczucie. Okazuje się, że przegrzewanie mieszkania ma negatywne skutki nie tylko dla ludzi, ale także dla budynku i środowiska naturalnego. 
Kaloryfer
Ile stopni powinno być w mieszkaniu? Zdziwisz się, jaka jest optymalna temperatura
Shutterstock

Dane pochodzące z Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie nie pozostawiają złudzeń. W sezonie grzewczym 2021/2022 ponad połowa Polaków nagminnie przegrzewała swoje mieszkania. Utrzymywana w nich temperatura zimą wynosiła średnio aż 22 stopnie Celsjusza! Jaki ma to wpływ na zdrowie? 

Wysoka temperatura w domu a zdrowie 

Zbyt wysoka temperatura w mieszkaniu może mieć negatywne skutki dla organizmu człowieka. Wśród nich są m.in. złe samopoczucie, wysuszenie błony śluzowej gardła i nosa i co za tym idzie – częstsze infekcje. Przegrzewanie mieszkania niekorzystnie wpływa także na sen, ponieważ w intensywnie ogrzewanym domu powietrze jest suche. 

Drogi oddechowe nie lubią suchego powietrza, przez co może pojawić się chrypka, kaszel i zatkany noc. Przesuszona śluzówka naraża nas również na niższą odporność. Ale to nie wszystko. Zbyt wysoka temperatura w mieszkaniu zimą może mieć też negatywny wpływ na samopoczucie domowników. Może sprzyjać bólom głowy, rozdrażnieniu i powodować senność. Wreszcie, przegrzewanie mieszkań sprzyja także rozwojowi bakterii, wirusów i grzybów

Wysoka temperatura a urządzenia grzewcze 

Przegrzewanie mieszkania negatywnie wpływa też na materiały budowlane i urządzenia grzewcze. Utrzymywanie optymalnej, nie za wysokiej temperatury w mieszkaniu, nie przeciąża systemu grzewczego, zmniejsza ryzyko awarii i wydłuża jego żywotność. Także producenci np. grzejników podają na swoich urządzeniach oczekiwaną temperaturę w pomieszczeniu, do której dobiera się urządzenia grzewcze.

Ile powinno być stopni w domu w zimie? 

By nie narażać się na dolegliwości takie jak kaszel, infekcje dróg oddechowych czy zespół suchego oka i by zapewnić sobie zdrowy sen temperatura w mieszkaniu powinna wynosić od ok. 19 do 21 stopni Celsjusza

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jaka temperatura powinna być w sypialni?

Zbyt ciepłe, a więc suche powietrze, źle wpływa na oczy i zwiększa ryzyko pojawienia się zespołu suchego oka. Skutek? Uczucie piasku pod powiekami, ból, pieczenie i zaczerwienienie oczu, a czasem nawet pogorszenie widzenia. Przegrzewanie mieszkania skutkuje też gorszą jakością snu, który może stać się płytszy. Dlatego zalecaną, optymalną temperaturą do spania jest ok. 19-20 stopni Celsjusza

Optymalna temperatura w poszczególnych pomieszczeniach 

Każde pomieszczenie w domu pełni inną funkcję, co wpływa na idealną temperaturę, jaką powinniśmy w nim utrzymywać. Z tego względu wskazuje się następujące wartości:

  • Salon – 20–22 stopnie Celsjusza. To pomieszczenie, w którym spędzamy najwięcej czasu w ciągu dnia. Optymalna temperatura w tym przedziale zapewnia komfort cieplny bez przegrzewania. 
  • Kuchnia – 18–20 stopni Celsjusza. W kuchni często korzystamy z urządzeń emitujących ciepło, takich jak piekarnik czy kuchenka. Dlatego temperatura może być niższa niż w salonie.  
  • Łazienka – 22–24 stopnie Celsjusza. Wyższa temperatura w łazience to kwestia komfortu – szczególnie po kąpieli lub prysznicu. 
  • Przedpokój – 16–18 stopni Celsjusza. Jako miejsce przejściowe, nie wymaga wysokiej temperatury. Utrzymanie tu niższych wartości pozwala także na oszczędności.
©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.