Spis treści
Serek wiejski ma bardzo łagodny, neutralny smak i delikatną, ciekawą konsystencję. Serowe granulki zatopione są w mlecznym, kremowym płynie.
Jak powstaje serek wiejski?
Serek wiejski wytwarzany jest ze skrzepów pasteryzowanego mleka krowiego, zarówno odtłuszczonego, jak i tłustego. Mleko poddaje się wirowaniu i pasteryzacji, po czym dodaje się do niego bakterie fermentacji mlekowej. W przypadku serka wiejskiego mogą być to np. Bifidobacterium infantis. Serek wiejski możemy kupić w różnych wersjach, np. bez laktozy, odtłuszczony lub z obniżoną zawartością sodu.
Serek wiejski - jak jeść?
Serek wiejski jest idealny na śniadanie, kolację lub szybką przekąskę. Serek wiejski można przygotować w wersji na słodko lub wytrawnie w zależności od indywidualnych preferencji. Można z niego przyrządzać też różne potrawy.
Kto nie powinien jeść zbyt często serka wiejskiego?
Serka wiejskiego nie powinny jeść zbyt często osoby, które nie tolerują laktozy. Obserwujmy swój organizm, jeśli po spożyciu serka wiejskiego zmęczeni lub ospali, też powinniśmy zrezygnować z tej modnej przekąski w menu.
Wartości serka wiejskiego
Serek wiejski jest przede wszystkim źródłem białka, w tym kazeiny, które bardzo wolno trawimy. Dzięki temu aminokwasy są uwalniane do przewodu pokarmowego i naszego organizmu przez dłuższy czas. Kazeina jest z kolei bogata w glutaminę wspomagającą działanie układu odpornościowego, a także regenerację mięśni.