Jak multitasking wpływa na mózg? Wyniki badań nie spodobają się każdemu

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Czy wielozadaniowość jest dobra? Co oznacza słowo wielozadaniowy? Czy multitasking to mit? Według wielu różnych badań, wielozadaniowość nie tylko daje gorsze wyniki, ale też powoduje, że pracujemy wolniej stresując swój mózg i próbując wykorzystywać go w sposób, który jest sprzeczny z jego biologiczną budową. Jesteście zaskoczeni? 
multitasking wielozadaniowość kobieta praca komputer rozmowa telefon
Wyniki badań są jednoznaczne: multitasking jest szkodliwy dla mózgu
Shutterstock

Wielozadaniowość, czyli wykonywanie kilku czynności jednocześnie, stała się symbolem współczesnego, szybkiego stylu życia. W pracy, w domu czy w szkole, multitasking często wydaje się nieodzownym narzędziem, które pomaga nadążyć za rosnącymi wymaganiami. Ale czy rzeczywiście działa na naszą korzyść? Coraz więcej badań wskazuje, że wielozadaniowość może być bardziej szkodliwa niż pomocna. 

Czy wielozadaniowość jest dobra? 

Na temat multitaskingu, czyli tzw. wielozadaniowości, i tego jak ono wpływa na mózg przeprowadzono już wiele badań. Niska efektywność multitaskingu to tylko jeden z wyników jakie uzyskali naukowcy podczas swoich prac. Badacze z Uniwersytetu w Sussex odkryli ponadto, że regularne korzystanie np. z kilku urządzeń elektronicznych jednocześnie skutkuje mniejszą gęstością istoty szarej w tzw. przedniej części kory zakrętu obręczy. Ten ośrodek z mózgu odpowiada m.in. za funkcje poznawcze i emocjonalne. Co więcej, z badań wynika, że multitasking może też skutkować pojawieniem się stanów lękowych i depresyjnych. Z kolei naukowcy z Londynu wykazali, że uczestnicy eksperymentu, którzy wykonywali kilka czynności jednocześnie, doświadczyli obniżenia poziomu IQ nawet o 15 punktów

Dr Travis Bradberry, współautor książki "Emotional Intelligence 2.0" zauważa natomiast, że wielozadaniowość może mieć negatywny wpływ na inteligencję emocjonalną. Jak zaznacza, przeglądanie e-maili podczas spotkania jest nie tylko niekulturalne. Stanowi też dowód niskiego poziomu samoświadomości i świadomości społecznej. 

Multitasking – jak się go… oduczyć? 

Multitaskingu warto się… oduczyć, ponieważ wykonywanie kilku rzeczy jednocześnie może skutkować m.in. brakiem dbałości o szczegóły, słabszą organizacją pracy i problemami z koncentracją. Z kolei wielozadaniowość, która trwa dłuższy czas może prowadzić do przeświadczenia o nieradzeniu sobie z codziennością, poczucia ciągłego niepokoju, a nawet presji, by robić jeszcze więcej w krótkim czasie. 

Jak nauczyć się monotaskingu? Warto skupiać się na jednym zadaniu w danym czasie, co pozwala na bardziej efektywną i dokładną pracę. Pomocne może być ustalenie priorytetów i zajęcie się nimi po kolei. Skuteczne jest także wyeliminowanie tzw. rozpraszaczy. Wyłącz powiadomienia w telefonie, zamykaj zbędne zakładki w przeglądarce i pracuj w środowisku sprzyjającym koncentracji. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Możesz też zastosować techniki zarządzania czasem, np. 25 minut pracy, 5 minut przerwy. Kluczowe jest zadbanie o zdrowie psychiczne. Regularne przerwy, medytacja i ćwiczenia fizyczne mogą pomóc w redukcji stresu i poprawie koncentracji. 

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.