Spis treści
Fakt, że niski poziom aktywności fizycznej zwiększa ryzyko wielu chorób i przyczynia do przedwczesnej śmierci jest powszechnie znany. Naukowcy zdecydowali się jednak sprawdzić, jak konkretnie codzienny ruch wpływa na oczekiwaną długość życia.
Jak wydłużyć życie o 5 – 11 lat? Wyniki badań
Okazało się, że zwiększenie aktywności fizycznej do poziomu najbardziej aktywnych starszych Amerykanów jest w stanie zwiększyć długość życia o 5, a nawet o 11 lat. Co więcej, okazało się, że wystarczające jest spacerowanie przez określony czas w ciągu dnia.
Naukowcy wykorzystali do swoich badań dane z urządzeń śledzących aktywność w badaniu National Health and Nutrition Examination Survey. Zostało ono przeprowadzone w okresie od 2003 do 2006 a grupie osób powyżej 40. roku życia. W badaniu wzięto też pod uwagę dane dotyczące populacji z amerykańskiego spisu powszechnego z 2019 roku oraz te pochodzące z rejestru zgonów z 2017 roku z National Center for Health Statistics.
Wyniki pokazały, że grupa najbardziej aktywnych 25 proc. Amerykanów powyżej 40. roku życia wykonuje codziennie aktywność fizyczną, która odpowiada 160 min. marszu w tempie 4,8 km/h. Poziom aktywności badanych w kolejnych grupach wynosił 105 i 78 min. spaceru dziennie. W przypadku najmniej aktywnej grupy 25 proc. Amerykanów aktywność ta wynosiła 49 minut.
Okazało się, że gdyby wszystkie osoby powyżej 40. roku życia w Stanach Zjednoczonych poświęcały na aktywność fizyczną tyle, co najbardziej aktywna grupa badanych - ich oczekiwana długość życia wzrosłaby o ponad 5 lat. Gdyby natomiast najmniej aktywna grupa 25 proc. populacji powyżej 40 lat osiągnęła poziom aktywności fizycznej równy grupie osób najbardziej aktywnych - mogłaby wydłużyć oczekiwaną długość życia o blisko 11 lat!
Co ciekawe, badania sugerują, że gdyby wszyscy Amerykanie powyżej 40. roku życia ograniczyli swoją aktywność fizyczną do poziomu najmniej aktywnych osób – oczekiwana długość ich życia skróciłaby się o 5,8 lat. Naukowcy wykazali, że największe korzyści wynikające z aktywności fizycznej mogą zauważyć osoby najmniej aktywne.
Zwiększenie aktywności fizycznej daje wymierne korzyści
Okazuje się, że każda dodatkowa godzina spaceru wśród osób najmniej aktywnych może w ich przypadku wydłużyć oczekiwaną długość życia o ponad 6 godzin. Wartości te malały wraz ze wzrostem aktywności fizycznej badanych, co ma związek z tzw. efektem malejących korzyści.
Aktywność fizyczna wpływa pozytywnie m.in. na ciśnienie krwi, zmniejszenie ryzyka chorób przewlekłych, takich jak choroby serca, cukrzyca czy udar mózgu. Zdaniem wielu specjalistów, brak ruchu może mieć bowiem tak szkodliwe konsekwencje jak np. palenie papierosów.