Ta kawa wydłuża życie. Jaki jest przepis na długowieczność stulatków?

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów świata. Jego historia sięga już 1000 lat p.n.e. Pierwotnie pita bez dodatków, obecnie kawa jest podawana w różnych formach, jako np.: cappuccino, latte, americano czy flat white. Ten znany napój cieszy się dużą popularnością w niebieskich strefach – czyli miejscach na świecie, gdzie ludzie żyją najdłużej i to w dobrym zdrowiu. Jaką kawę piją tamtejsi stulatkowie?

kawa ziarnista filiżanka Coffee,Cup,And,Coffee,Beans,On,Table
Kawa jest stałym elementem codziennych rytuałów mieszkańców niebieskich stref - czyi regionów, gdzie ludzie żyją najdłużej.
Shutterstock

Krótka historia kawy

Kawa jest to gorący napój przyrządzany z palonych, a następnie zmielonych lub też poddanych instantyzacji ziaren kakaowca. Nazwa „kawa” prawdopodobnie pochodzi od dawnej nazwy etiopskiego miasta Kaffa. Był to region słynący niegdyś z uprawy kawy. Owoce kakaowca były wykorzystywane w Etiopii już tysiąc lat przed naszą erą.

Pojawiają się różne historie mówiące o tym, jak był przygotowywany napój z ziaren kawy w formie podobnej do znanej nam obecnie kawy parzonej. Prawdopodobnie metoda prażenia nasion kawy, a następnie przyrządzania z nich napoju została opracowana w Jemenie. Następnie Beduini wędrujący po całym Półwyspie Arabskim mieli rozpowszechnić ten napój w regionie.

Rodzaje kawy

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kawy. Różnią się one m.in.: smakiem czy zawartością kofeiny. Najpopularniejsze to arabica i robusta. Kawa arabica jest uznawana za szlachetniejszą, gdyż ma łagodny smak. Natomiast kawa robusta jest kawą zawierającą więcej kofeiny a jej smak jest bardziej wyrazisty.

Kawa kluczem do długowieczności

Kawa jest stałym elementem codziennych rytuałów mieszkańców niebieskich stref. Niebieskie strefy to wyjątkowe regiony na świecie, gdzie ludzie żyją znacznie dłużej niż przeciętnie. Do tych obszarów należą Okinawa w Japonii, Loma Linda w Kalifornii, Sardynia we Włoszech, Półwysep Nicoya w Kostaryce oraz Ikaria w Grecji. Stulatkowie zamieszkujący te miejsca nie tylko osiągają imponujący wiek, ale także zachowują dobre zdrowie i wysoką jakość życia. Ich tajemnica tkwi w stylu życia, w tym w diecie, w której – jak się okazuje - kawa odgrywa istotną rolę.

Stulatkowie z Sardynii, Ikarii czy Nicoyi rozpoczynają dzień filiżanką tego aromatycznego, znanego od wieków naparu. Badania potwierdzają, że regularne spożywanie kawy wiąże się z szeregiem korzyści zdrowotnych. Zawarte w niej polifenole neutralizują wolne rodniki, chroniąc organizm przed chorobami serca, cukrzycą typu 2 i nowotworami. Kawa, podobnie jak zielone warzywa czy jagody, działa jak naturalny eliksir młodości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 

Kawa, którą piją długowieczni mieszkańcy niebieskich stref, to kawa gotowana. Na Sardynii króluje espresso, które serwowane jest w niewielkich ilościach, ale regularnie w ciągu dnia. Zaś na Półwyspie Nicoya kawa przygotowywana jest metodą przelewową i spożywana w małych porcjach. Napar jest dodatkowo rozcieńczany. Dzięki temu osoby lubiące pić kawę, mogą ją spożywać również wieczorem. Według danych przedstawionych przez bluezones.com, większość stulatków z niebieskich stref wypija co dzień 2-3 filiżanki czarnej kawy.

Korzystny wpływ kawy na nasz organizm

Picie kawy ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Duża zawartość przeciwutleniaczy w kawie z ekspresu powoduje spowolnienie procesów starzenia. Antyutleniaczami zawartymi w kawie są np.: kofeina, kwas ferulowy, kwas kawowy i kwas chlorogenowy. Antyoksydanty te spowalniają procesy starzenia się organizmu, chronią komórki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników oraz wspomagają metabolizm.

 Jedną ze znanych właściwości kawy jest ta, że podnosi ona ciśnienie. Fakt ten może działać korzystnie, pobudzająco i zwiększać poziom energii - o ile osoba pijąca kawę nie problemów ze zbyt wysokim ciśnieniem tętniczym krwi. 

Co więcej kawa może również zmniejszać ryzyko występowania nowotworów układu pokarmowego, wspomagać regenerację wątroby, a - według niektórych badań - zmniejszać ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2, chorób serca i Alzheimera.

Spożywanie kawy wpływa nie tylko na ciało, ale również na psychikę. Kofeina poprawia nastrój, zwiększa koncentrację i redukuje ryzyko depresji. Szczególnie u mieszkańców niebieskich stref, gdzie picie kawy często odbywa się w towarzystwie. Wówczas to wspólne chwile przy filiżance kawy wzmacniają więzi społeczne, które są kluczowe dla długiego i szczęśliwego życia.

Serwis ma charakter informacyjny. Jego zawartość stanowi jedynie wyraz poglądów autorów poszczególnych publikacji lub też odzwierciedlenie ich wiedzy. Zawarte w Serwisie treści oraz sposób ich przekazania, bez względu na osobę autora publikacji, w żadnej mierze nie stanowią czynności z zakresu świadczenia usług medycznych, diagnozy, konsultacji lekarskiej, świadczenia pomocy prawnej, ani innego rodzaju poradnictwa zdrowotnego.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.