Mówisz sam do siebie? Psycholog wyjaśnia, co to znaczy

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Czy zdarza ci się mówić samemu do siebie? Może układasz w myślach plan dnia, rozważasz różne scenariusze albo nawet na głos dopingujesz się przed trudnym zadaniem? Naukowcy mają określone zdanie na ten temat.
kobieta auto samochód prowadzić
Mówisz sam do siebie? Psycholog wyjaśnia, co to znaczy
shutterstock

Choć niektórzy mogą uznać uznać mówienie do siebie za dziwne naukowcy przyznają, że rozmowy z samym sobą są naturalne i mają szereg korzyści dla naszego umysłu. Wyniki badań pokazują, że self-talk to potężne narzędzie wspierające koncentrację, motywację i efektywność działania.

Self-talk – co to takiego?

Mówienie do siebie, określane jako self-talk, od dawna fascynuje psychologów. To nie tylko wewnętrzny dialog, który prowadzimy w myślach, ale także wypowiadanie słów na głos, nawet jeśli nikt inny nas nie słucha. Wbrew obiegowej opinii nie jest to oznaka ekscentryzmu czy problemów ze zdrowiem psychicznym, ale skuteczna strategia kognitywna, która może pozytywnie wpłynąć na naszą produktywność i samopoczucie.

Mówienie do siebie pomaga się skupić

Zdaniem Gary’ego Lupyana, profesora psychologii z University of Wisconsin-Madison, self-talk ma zdolność poprawiania koncentracji. W jednym z eksperymentów uczestnicy mieli znaleźć konkretny przedmiot wśród wielu innych. Osoby, które wypowiadały jego nazwę na głos, odnajdywały go znacznie szybciej niż ci, którzy szukali w milczeniu. Według naukowca dzieje się tak dlatego, że wypowiedzenie słowa pomaga utrzymać obraz danego obiektu w umyśle i skupić uwagę na zadaniu.

Podobne mechanizmy można zaobserwować w codziennym życiu. Mówienie do siebie pozwala lepiej organizować działania, przypomina o priorytetach i zmniejsza ryzyko popełniania błędów. Warto spróbować stosować tę technikę, zwłaszcza przy wieloetapowych zadaniach.

Motywacja zawarta w... słowach

Nie bez powodu sportowcy często dopingują się głośno podczas treningów i zawodów. Badania wykazały, że koszykarze, którzy na głos komentują swoje ruchy lub wypowiadają motywujące zwroty grają szybciej i skuteczniej. Podobne efekty można zauważyć także w innych dziedzinach życia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli powtarzasz sobie: "dasz radę”, "możesz to zrobić” lub "świetnie ci idzie”, wzmacniasz swoje poczucie własnej wartości i motywację. Słowa mają ogromną moc – wypowiadane na głos działają na nasz mózg podobnie jak zachęty otrzymywane od innych osób.

Nie tylko monolog

Rozmowy z samym sobą to nie tylko przypadkowe monologi. To skuteczna metoda wspierająca naszą samoocenę, organizację oraz rozwiązywanie problemów. Głośne wypowiadanie planów i decyzji pomaga w ich lepszym przyswajaniu i realizacji. Możesz spróbować np. powiedzieć sobie: "teraz zrobię herbatę, potem włączę komputer i rozpocznę pracę”, aby poprawić organizację dnia.

Badania potwierdzają, że język jest narzędziem, które porządkuje nasze myśli i wspomaga logiczne myślenie. Dzięki niemu łatwiej jest ustalić hierarchię działań i skuteczniej przechodzić przez kolejne etapy zadania.

Mówisz do siebie? Rób to świadomie

Jeśli chcesz wykorzystać potencjał self-talk, warto to robić w sposób świadomy i ukierunkowany. Zamiast wypowiadać negatywne zwroty, takie jak "ale jestem beznadziejny” czy "nie dam rady”, lepiej skupić się na konstruktywnym języku. Pozytywne afirmacje i instrukcje pomagają lepiej zarządzać emocjami i zwiększają pewność siebie.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Newsletter
Drukuj
Skopiuj link