W twojej relacji czegoś brakuje? Te mikronawyki mogą pomóc

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Jeśli masz poczucie, że w twojej relacji czegoś brakuje, może warto wprowadzić do swojego związku kilka mikronawyków. Halinka Piasecka, psycholożka i mentorka, sugeruje, że nie trzeba wielkich zmian, by zadbać o komunikację ze swoją drugą połówkę. O co dokładnie chodzi?
An,Adult,Couple,In,Their,Late,40s,,Wearing,Glasses,,Smiling
Jak naprawić relację, w której czujemy, że czegoś brakuje? Te mikronawyki mogą pomóc ją odbudować
shutterstock

Masz poczucie, że w twojej relacji czegoś brakuje? Halinka Piasecka, psycholożka i mentorka, sugeruje, że nie trzeba wielkich zmian, by zadbać o swój związek i sprawić, by wrócił na dobre tory.

Mikronawyki mogą odmienić związek

Czasem wystarczy wprowadzić małe, codzienne gesty, które mają ogromną moc, bo budują więź emocjonalną, poprawiają komunikację i pomagają w utrzymaniu bliskości - uważa psycholożka.

Od lat prowadzi warsztaty dotyczące komunikacji i często korzysta z badań profesora Johna Gottmana, światowej sławy naukowca, specjalizującego się w relacjach małżeńskich.

Te mikronawyki pomogą naprawić relację

Oto kilka mikronawyków, które mogą pomóc w naprawieniu relacji.

Po pierwsze doceniać – małe rzeczy, wielki efekt.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

„Dziękuję, że zrobiłeś mi kawę” albo „Uwielbiam, jak dbasz o nasz dom” – to słowa, które mogą wydawać się banalne, ale mają ogromną moc. Codzienne okazywanie wdzięczności za drobne gesty partnera jest niezwykle ważne. Na każdą negatywną interakcję w związku powinno przypadać pięć pozytywnych! Te proste mikronawyki wprowadzają więcej ciepła i bliskości do relacji.

Po drugie uważnie słuchać, by zrozumieć perspektywę partnera.

Wspólna rozmowa – to uważność na to, co mówi partner. Zamiast przerywać lub odnosić wszystko do siebie, spróbuj naprawdę posłuchać. Zadawaj pytania, które pokazują, że chcesz zrozumieć jego punkt widzenia. Słuchanie to umiejętność, która tworzy przestrzeń do prawdziwego porozumienia.

Naprawa relacji - rytuały i szczerość

Pielęgnować wspólne rytuały – niech czas dla siebie będzie świętością!

Związek to nie tylko "wielkie chwile" – to codzienne, małe momenty, które dają poczucie szczęścia. Warto zaplanować czas tylko dla siebie – wieczory filmowe, wspólne gotowanie czy romantyczne weekendy we dwoje. To dobre nawyki, które zbliżają i pomagają budować silną więź emocjonalną.

Postawić na szczerość – mówić o swoich emocjach i potrzebach.

To, o czym często zapominamy w codziennym życiu, to szczerość w wyrażaniu emocji. "Czuję się zaniedbana" lub "Chciałabym, żebyśmy spędzili więcej czasu razem" – takie słowa pomagają wyjść z cienia niedopowiedzeń i dają przestrzeń do wzajemnego zrozumienia. To niewielka, ale bardzo ważna zmiana.

Psycholożka poleca także metodę Gottmanów, którą znaleźć można w książce "Recepta na miłość". To trwający 7 dni plan wprowadzenia mikronawyków, by rozwijać związek.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Newsletter
Drukuj
Skopiuj link