Suplement z siłowni pomoże w leczeniu depresji? Obiecujące wyniki badań

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Najnowsze wyniki badań wykazały związek między przyjmowaniem suplementu stosowanego na siłowniach a leczeniem depresji. O jaką substancję dokładnie chodzi?
Top,View,Of,Scoop,With,Sport,Nutrition,,Protein,,Creatine,,Gainer
Najnowsze wyniki badań wykazały związek między przyjmowanie suplementu stosowanego na siłowniach a depresją
shutterstock

Wyniki badań na temat związku kreatyny, bo niej mowa, z psychoterapią opublikowało pismo "European Neuropsychopharmacology".

Suplementy z kreatyną często przyjmują kulturyści i osoby ćwiczące na siłowni. Robią to po to, by zwiększyć masę mięśniową. To związek, który występuje naturalnie w żywych organizmach..

Kreatyna a depresja. Jak może pomóc?

Kreatyna dostarcza energię do komórek, ale wpływa również pozytywnie na gojenie ran i naprawę uszkodzonych mięśni. Przyjmowana w odpowiednich ilościach jest uważana za zupełnie bezpieczną, jednak przedawkowanie może wywołać biegunkę, nudności i wymioty.

Z badań, które przeprowadzone zostały jakiś czas temu wynikało, że przyjmowanie kreatyny najprawdopodobniej wzmacnia działanie leków przeciwdepresyjnych. Nie było jednak jasne, czy wspomaga leczenie osób z depresją, które korzystają z terapii poznawczo-behawioralną (CBT). Założenia tego rodzaju terapii to nauka radzenia sobie z problemami poprzez zmianę sposobu myślenia i zachowania.

Kreatyna a depresja. Jak przeprowadzono badanie?

W badaniu, które przeprowadził Riccardo De Giorgi z Uniwersytetu Oksfordzkiego (Wielka Brytania) i jego współpracownicy, udział wzięło ponad 100 osób z Indii z depresją od łagodnej do ciężkiej. Badanie to rozpoczęło się od wypełnienia ankiety powszechnie stosowanej do badania nasilenia objawów depresji, w której uzyskali średnio 17,7 punktów (w 27-punktowej skali).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Średni wiek biorących udział w badaniu osób wynosił 30 lat. Od momentu, kiedy ostatni raz zażywali leki przeciwdepresyjne minęło co najmniej osiem tygodni.

Naukowcy podzielili uczestników badania na dwie grupy; połowa przyjmowała codziennie tabletkę kreatyny wraz z sesjami CBT co dwa tygodnie przez osiem tygodni, natomiast reszta miała taką samą terapię rozmową, ale otrzymywała tabletkę placebo.

Na ostatnim etapie badania w każdej grupie pozostało po 30 osób. Po wypełnieniu tej samej ankiety co na początku, osoby przyjmujące kreatynę uzyskały średnio 5,8 punktu, co jest uważane za łagodną depresję. Grupa placebo uzyskała 11,9 punktu (umiarkowana depresja). Zdaniem ekspertów wskazuje to na bardzo duży efekt stosowania kreatyny.

Skuteczność kreatyny

Skutki uboczne były łagodne i podobne w obu grupach. Naukowcy doszli do wniosku, że działanie kreatyny może wynikać ze zwiększenia dostaw energii w obszarach mózgu zaangażowanych w depresję, takich jak te, które regulują emocje. Z ich badań wynika również, że aktywność tego związku poza mózgiem może przyczyniać się do jego działania przeciwdepresyjnego – poczucie większej siły i sprawności może poprawiać samopoczucie.

Eksperci uznali, że potrzebna jest dokładniejsza analiza, by potwierdzić te wyniki. Kolejne badania ich zdaniem powinny odbyć się z uczestnikami bardziej zróżnicowanych etnicznie w wielu krajach. Ich zdaniem wpływ na wyniki mogą mieć także czynniki środowiskowe takie jak zawartość kreatyny w diecie. Ważna jest także ocena skuteczności kreatyny w dłuższej perspektywie – depresja ma bowiem tendencję do nawrotów.

Serwis ma charakter informacyjny. Jego zawartość stanowi jedynie wyraz poglądów autorów poszczególnych publikacji lub też odzwierciedlenie ich wiedzy. Zawarte w Serwisie treści oraz sposób ich przekazania, bez względu na osobę autora publikacji, w żadnej mierze nie stanowią czynności z zakresu świadczenia usług medycznych, diagnozy, konsultacji lekarskiej, świadczenia pomocy prawnej, ani innego rodzaju poradnictwa zdrowotnego.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.