Technika pomodoro, czyli jak skupić się w pracy. To zmieni Twoje życie

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Co mają wspólnego pomidory z organizacją pracy? Okazuje się, że bardzo dużo. Technika pomodoro jest bardzo skuteczna w walce z brakiem koncentracji i niemożnością skupienia się w pracy. Jest prosta w zastosowaniu.
Technika pomodoro pomaga skutecznie zorganizować sobie pracę
Technika pomodoro pomaga skutecznie zorganizować sobie pracę
Shutterstock

Każdy z nas zna to uczucie. Rano dzwoni budzik i natychmiast pojawia się mnóstwo myśli związanych z pracą, z zadaniami, które na nas czekają. Czy uda się wszystko zrobić w terminie? Od samego myślenia boli głowa. Tymczasem jest sposób na efektywne zarządzanie czasem. Znikną problemy z samodyscypliną i znajdzie się chwila na kawę.

Pomidorowa organizacja pracy

Nazwa techniki pomodoro pochodzi od kuchennego czasomierza w kształcie pomidora. Jej celem jest skoncentrowanie się na zadaniu przez pełne 25 minut. Najważniejsze jest to, by przez 25 minut skupić się na zadaniu, nie rozpraszać się i pracować efektywnie. Potem robimy sobie 5 min. przerwy - ważne, by w przerwie nie robić nic, co jest związane z pracą. Warto rozprostować nogi, wypić wodę, itp.

Po czterech takich cyklach wyznaczamy sobie dłuższą przerwę - 20-30 minut. W tym czasie można np. zjeść posiłek, wyjść na krótki spacer. Każda taka przerwa to nagroda. Mózg w tym czasie odpoczywa. Wkrótce odkryjemy, że choć więcej odpoczywamy, to więcej robimy. Dużo więcej! Czyli kupujemy kuchenny czasomierz może być w kształcie pomidora i zabieramy się do pracy.

Sześć etapów techniki pomodoro

Technikę Pomodoro, polegającą na odpowiednim zarządzaniu czasem pracy, opracował włoski socjolog Francesco Cirillo w latach 80. XX wieku. Technika składa się z sześciu kroków. Taki sześcioetapowy moduł powtarzamy.

1. decydujemy, na jakim zadaniu się koncentrujemy
2. ustawiamy czasomierz na 25 minut
3. pracujemy nad zadaniem
4. kończymy pracę, gdy usłyszymy sygnał i zaznaczamy sobie, że zakończyliśmy pierwszy etap
5. robimy sobie przerwę ok. 5-minutową
6. po czterech "pomodoro" pora na dłuższą przerwę

Dalszy ciąg materiału pod wideo
©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link