Spis treści
Postanowienia noworoczne robili już Babilończycy
Po co tak naprawdę robimy postanowienia noworoczne?
Bo chcemy zmienić swoje życie na lepsze. A noworoczne, bo ludzie traktują tę datę w sposób bardzo symboliczny. Zrobiono badania, z których wynika, że największą motywację do zmian mamy właśnie na przełomie roku. Wtedy najbardziej chcemy się zmieniać. Wynika to właśnie z tej symboliki. Uważamy, że możemy coś zacząć od początku.
Zerwać z czymś i zrobić coś nowego. Nas to motywuje, bo data jest okrągła, a poza tym wszyscy wokół robią tak samo. Szacuje się, że takie postanowienia podejmuje 50 proc. Polaków. Częściej robią to młodsi niż starsi. Zwyczaj jak się okazuje jest stary, bo postanowienia noworoczne robili już Babilończycy 4000 lat temu.
Chcemy schudnąć, rzucić palenie i…
Które z postanowień są najpopularniejsze? Co wynika z badań?
Brytyjczycy przeprowadzili takie badanie i wynika z niego, że mężczyźni i kobiety mają te same cztery najpopularniejsze postanowienia noworoczne: ćwiczyć więcej, zdrowiej się odżywiać, schudnąć, oszczędzać pieniądze. Kobiety w Wielkiej Brytanii skupiają się nieco bardziej na tematach związanych ze zdrowiem niż mężczyźni, w szczególności na odchudzaniu (44% vs 34%).
Mężczyźni w porównaniu z kobietami w Wielkiej Brytanii (odpowiednio 16% i 11%) koncentrują się bardziej na realizowaniu ambicji zawodowych (23%) lub ograniczaniu picia (19%). W Polsce najczęściej chce się schudnąć i rzucić palenie. Poza tym chcemy spędzać więcej czasu z rodziną, zdrowiej się odżywiać, znaleźć nowe hobby, nauczyć się języka obcego.
Dlaczego Nowy Rok to czas postanowień noworocznych?
To, że to pierwszy dzień roku, początek miesiąca czy tygodnia rzeczywiście ma tak duże znaczenie?
Badania mówią, że tak. Mamy większą motywację do realizacji celów, jeśli zaczynamy je w określone dni i jest to właśnie początek roku, miesiąca, tygodnia. Te dni maja znaczenie symboliczne, bo kojarzą się z zaczynaniem od nowa, czyli zerwaniem z przeszłością. Zjawisko to nazywa się to efektem świeżego startu. Chodzi o to, by zerwać z przeszłością, zacząć przyszłość. W te dni jesteśmy bardziej zaangażowani, zmotywowani, zdyscyplinowani. Co ciekawe, najwięcej wyszukiwań słowa dieta jest w okolicach nowego roku, na początku miesiąca i zaraz po różnych świętach (np. urodzinach czy 1-ego maja). Najczęściej wtedy też chodzi się do siłowni. Najlepsze z tej perspektywy do rozpoczęcia zmian są 1 stycznia, dzień po jakimś święcie narodowym albo poniedziałek.
Dlaczego większości z nas nie udaje się zrealizować swoich planów?
Wynika to z różnych powodów. Po pierwsze ludzie nie wiedzą, jak prawidłowo planować. A jak to zrobić mówi moja najnowsza książka "Bądź skuteczny". Po drugie, nie mają motywacji do wysiłku. Jeśli ktoś ma nałóg i chce się go pozbyć, to musi podjąć jakąś pracę, wysiłek, a to jest trudne. Dlatego szybko się poddajemy, to jest główny powód. To wpływa na poczucie porażki. Ludzie gorzej się czują, nie osiągając zamierzonych celów. W trakcie mogliśmy zmienić plany, zrezygnować z nich, pójść w innym kierunku, stwierdzić, że coś jest za trudne albo że tego już nie chcemy. Za naszym wynikiem działań stoi jakaś przyczyna. Powinniśmy ją znaleźć, wyciągnąć wnioski, zmienić nasze działania na adekwatne i, jeśli chcemy, kontynuować.
Jak wytrwać w noworocznych postanowieniach?
A co mówią o tym statystyki?
To, że 9% osób z powodzeniem dotrzymuje postanowień noworocznych. 23% osób zrezygnuje do końca pierwszego tygodnia, 64% po pierwszym miesiącu (według badania przeprowadzonego wśród obywateli Australii i Wielkiej Brytanii), a 81% podda się przed końcem roku. Według Strava, aplikacji do śledzenia biegania i jazdy na rowerze, większość ludzi rezygnuje w drugi piątek miesiąca. Nazwali ten dzień "Dniem rezygnacji". 43% osób spodziewa się, że do lutego zrezygnuje z realizacji swoich celów.
To jak w takim razie robić postanowienia noworoczne, by w nich faktycznie wytrwać?
Należy określić konkretny cel i stworzyć plan działania, monitorować postępy, przygotować się na problemy, nagradzać się za małe kroki w kierunku zmiany i nie bać się prosić o wsparcie bliskich, którzy dopingują nas w osiągnięciu celu. Żeby wytrwać pomagają takie metody jak: zobowiązanie publiczne - opowiedzenie innym o naszych planach, pozytywnie sformułowany cel, by wiedzieć dokładnie co, jak i kiedy zamierzamy osiągnąć, zapisanie postanowień, mierzenie postępu w drodze do osiągnięcia zamierzonych celów, zmienianie zachowań po feedbacku z rzeczywistości i kierowanie się konkretnym planem.
Kryzys postanowień. Jak go przetrwać?
Co zrobić gdy dopada nas kryzys i chcemy odpuścić?
Warto znaleźć przyczyny tego kryzysu. Zadać sobie pytanie: "Co czuję i z czego to wynika?". Dzięki temu możemy zanalizować problem, zaadresować go i uwzględnić zmianę w naszej motywacji czy okolicznościach zewnętrznych. Kryzys sam nie dopada, on jest mierzalny i z jakiegoś względu powstał. Nie unikajmy konfrontacji z nim, ale potraktujmy jako źródło informacji do wzięcia pod uwagę.
Jak wytrwać w noworocznych postanowieniach?
Unikaj abstrakcyjnych określeń
Twój mózg w takim wypadku nie dostaje klarownej instrukcji do zapamiętania i wykonania. Zamiast powiedzenia: "rzucam palenie", powiedz: "przestanę palić jednego papierosa do porannej kawy". Zamiast "zaczynam zdrowo się odżywiać”, lepsze będzie „nie będę jeść słodyczy w piątki".
Mierz postęp
Precyzja w ustalaniu celu ma ogromne znaczenie, podobnie jak mierzenie postępu na drodze do jego realizacji. Jeżeli chcesz zrzucić zbędne kilogramy i będziesz raz na tydzień wchodzić na wagę, łatwiej skontrolujesz zachodzące zmiany.
Zrób plan
Taki, w którym rozpiszesz cel na etapy, określisz terminy ich realizacji i sposoby mierzenia postępu.
Nagradzaj się
Po osiągnięciu każdego punktu planu nagradzaj się. Dzięki temu będziesz bardziej zmotywowany i konsekwentny w realizowaniu działań krok po kroku.
Wyeliminuj wymówki
Każdy z nas karmi się na pewnych etapach wymówkami. Jakie bajki zazwyczaj sobie opowiadasz, żeby czegoś nie zrobić? Popularne jest oszukiwanie się, że coś się wykona później. Aby wyeliminować wymówki, stwórz sobie wcześniej ich listę. Dzięki takiej liście szybciej je zauważysz i będziesz świadom własnych sabotaży, więc w odpowiednim momencie zapali Ci się czerwona lampka.
Jak podaje CBOS, każdego roku połowa Polaków robi noworoczne postanowienia. Najczęściej chcemy rzucić palenie lub schudnąć. Jednak według badań University of Scranton, ostatecznie tylko 8 proc. osób, które w Sylwestra podjęły jakieś zobowiązania, po upływie 6 miesięcy nadal będzie je realizować. Aby znaleźć się w tych 8 proc. konsekwentnie dążących do celu, potrzebujesz sprawdzonych modeli i technik.