Najlepszy sposób na redukcję stresu. Świętuj Boże Narodzenie tak, jak lubisz

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Zaganiani, zapracowani, zmęczeni i zestresowani. Tacy jesteśmy na co dzień. Jak nad tym zapanować? Święta to idealny czas. Przede wszystkim, podejdźmy do nich, jak do najpiękniejszego czasu w roku i nie dokładajmy sobie zmartwień. Zaufajmy mocy świątecznych rytuałów. Dają poczucie stabilności, ciągłości i sensu. Święta Bożego Narodzenia to czas, w którym wyjątkowo mocno odczuwamy ich siłę.  
Dawanie i dostawanie prezentów to idealny pomysł na redukcję stresu
Dawanie i dostawanie prezentów to idealny pomysł na redukcję stresu
Shutterstock

Boże Narodzenie to festiwal fantastycznych rytuałów. Ubieramy choinki, przygotowujemy tradycyjne potrawy, śpiewamy kolędy, dzielimy się opłatkiem. To pozwala na chwilę zatrzymać się w biegu. Nie tylko prywatnie, ale też w zawodowym pędzie - podczas firmowego spotkania świątecznego czy wręczania upominków partnerom biznesowym. Poprzez powtarzalność zyskują znaczenie symboliczne - stają się nośnikami wartości, tradycji i pozytywnych emocji.

Terapeutyczna moc rytuałów

Badania Harvard Business School dowodzą, że rytuały wzmacniają poczucie więzi między ludźmi, nawet wśród tych, którzy się wcześniej nie znali. W jednym z eksperymentów uczestnicy, którzy wykonywali prosty rytuał przed wspólnym zadaniem, czuli większą solidarność z grupą, co przekładało się na lepsze wyniki pracy zespołowej. Rytuały wzmacniają tożsamość grupy i budują poczucie przynależności. W innym badaniu eksperci HBS przyjrzeli się, jak rytuały mogą nadawać sens pracy i zwiększać zaangażowanie pracowników. Okazało się, że pracownicy uczestniczący w rytualnych aktywnościach w pracy częściej czuli się związani z celami firmy i byli bardziej skłonni do podejmowania dodatkowych wysiłków na jej rzecz. 

Powtarzalność niesie spokój 

"Rytuały mogą wydawać się monotonne, ale ich siła tkwi właśnie w tej powtarzalności. Dzięki niej zyskujemy punkt odniesienia w zmieniającym się świecie. W biznesie rytuały porządkują chaos. Regularne poranne spotkania zespołu, analiza wyników w określonych odstępach czasu, celebrowanie osiągnięć zespołu lub jego członków są fundamentem skutecznego działania. Rytuały dają poczucie kontroli, redukują stres i wzmacniają poczucie sprawczości, również w sytuacjach, na które nie mamy wpływu. Nawet drobne gesty, takie jak przygotowanie śniadania według ustalonego schematu, mogą obniżać poziom lęku i zwiększać poczucie stabilności" mówi Dominik Pieczewski, psycholog i trener w Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menedżerów. 

Boże Narodzenie to czas rytuałów

Warto pamiętać, że rytuały to coś więcej niż tylko wypracowany schemat. To wyraz szacunku dla czasu - swojego i innych. Celebracja Świąt Bożego Narodzenia z dbałością o szczegóły, nawet gdy wymaga wysiłku, pokazuje troskę o relacje. W biznesie podobnie - uważność skierowana na pracowników czy klientów, objawiająca się drobnymi gestami - personalizowanymi życzeniami czy upominkami albo rytuały powitania nowych członków zespołu, buduje głębsze relacje.

"Paradoksalnie znaczenie rytuałów może rosnąć w świecie digitalizacji i sztucznej inteligencji. Rytuały stają się bowiem przeciwwagą dla bezosobowych algorytmów. W erze automatyzacji to właśnie powtarzalne, ale wypełnione pozytywnymi emocjami gesty mogą wyróżniać firmy i ludzi, a także tworzyć atmosferę sprzyjającą współpracy i wzrostowi_ - zauważa Dominik Pieczewski z GFKM.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rytuały nie muszą być skomplikowane. Ich siła tkwi w intencji i regularności. Niezależnie od tego, czy zapalamy świecę na wigilijnym stole, czy wspólnie analizujemy kwartalne wyniki zespołu – w każdym rytuale kryje się szansa na zbudowanie czegoś trwałego w nietrwałym świecie.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.