Spis treści
Czy w Twoim związku zdarza się, że rozmowa zamiast budować bliskość, prowadzi do nieporozumień? Właściwa komunikacja to sztuka, która nie zawsze przychodzi naturalnie. Warto jednak poznać najczęstsze pułapki, które niszczą dialog i nauczyć się, jak ich unikać. Poznaj 5 błędów, które często popełniamy w relacjach!
Stawianie diagnozy
Zdarza ci się analizować dlaczego druga osoba zachowuje się właśnie w taki, konkretny sposób? Wcielanie się w rolę psychiatry amatora i wyciąganie wniosków w stylu: "Robisz to, by mnie zdenerwować”, "Spóźniasz się, bo ci na mnie nie zależy” może prowadzić do wielu nieporozumień. Doszukiwanie się ukrytych motywów i próby odgadywania cudzych myśli i emocji mogą być męczące dla obu stron. Zamiast tego warto komunikować swoje uczucia i potrzeby wprost.
Brak aktywnego słuchania
Zdarza się, że nieraz słuchamy tylko po to, by odpowiedzieć, zamiast naprawdę zrozumieć, co mówi nasz partner. Może to prowadzić do poczucia ignorowania i frustracji. Warto w takim przypadku ćwiczyć aktywne słuchanie. Skup się na słowach partnera, zamiast planować swoją odpowiedź. Możesz powtórzyć kluczowe informacje, by upewnić się, że dobrze zrozumiałeś/aś to, co mówi. Możesz dodatkowo okazywać zainteresowanie poprzez pytania i kontakt wzrokowy.
Moralizowanie w związku
"Nie powinnaś tego robić”, "Powinieneś …”. Osoba, która wypowiada takie komunikaty często dodatkowo podpiera się autorytetami. Tymczasem mówienie drugiej osobie, co powinna robić może budzić w niej niepokój i poczucie winy a na dodatek uniemożliwia jej szczere wyrażanie siebie.
Udzielanie rad
Zdarza Ci się mówić lub słyszeć zdania zaczynające się od "Ja bym na twoim miejscu…”? Dawanie drugiej osobie rozwiązań czy recepty na jej problemy z pozoru wygląda jak troska. W rezultacie często kryje się za tym brak zaufania do jej możliwości poradzenia sobie z trudnościami. Ponadto, osoba, która udziela rad rzadko rozumie całą, złożoną sytuację, w której znajduje się druga osoba.
Przerywanie i dominowanie rozmowy
Przerywanie partnerowi lub "monopolizowanie" rozmowy sprawia, że druga osoba czuje się nieważna i niesłyszana. Daj partnerowi przestrzeń do wypowiedzenia się – pozwól mu dokończyć myśl przed swoją odpowiedzią. Zamiast przerywać, staraj się zapamiętać swoje refleksje, by wrócić do nich, gdy nadejdzie twoja kolej.