Cukrzyca a orzeczenie o niepełnosprawności. Jaki ma symbol i jaki to stopień niepełnosprawności?

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności mogą liczyć na wiele ulg, różnego rodzaju dofinansowania oraz dodatkowe świadczenia. Czy osoby z cukrzycą mogą uzyskać orzeczenie o niepełnosprawności? Sprawdź!
seniorka kobieta
Cukrzyca a orzeczenie o niepełnosprawności. Stopień i symbol
Shutterstock

Podstawową kwestią dotyczącą orzeczeń o niepełnosprawności jest to, że nie istnieje katalog konkretnych chorób uprawniających do uzyskania orzeczenia. To szereg czynników decyduje o przyznaniu orzeczenia o niepełnosprawności, przez co jest to kwestia indywidualna.

Orzeczenie o niepełnosprawności – kto może je otrzymać?

Według ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, niepełnosprawność oznacza trwałą lub okresową niezdolność do wypełniania ról społecznych z powodu stałego lub długotrwałego naruszenia sprawności organizmu, w szczególności powodującą niezdolność do pracy. Niepełnosprawność może być w stopniu znacznym, umiarkowanym lub lekkim.

Do znacznego stopnia niepełnosprawności zalicza się osobę z naruszoną sprawnością organizmu, niezdolną do pracy albo zdolną do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej i wymagającą, w celu pełnienia ról społecznych, stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innych osób w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.

Osobę z naruszoną sprawnością organizmu, niezdolną do pracy albo zdolną do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej lub wymagającą czasowej albo częściowej pomocy innych osób w celu pełnienia ról społecznych zalicza się do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności.

Z kolei do lekkiego stopnia niepełnosprawności przepisy zaliczają osobę o naruszonej sprawności organizmu, powodującej w sposób istotny obniżenie zdolności do wykonywania pracy, w porównaniu do zdolności, jaką wykazuje osoba o podobnych kwalifikacjach zawodowych z pełną sprawnością psychiczną i fizyczną, lub mająca ograniczenia w pełnieniu ról społecznych dające się kompensować przy pomocy wyposażenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze lub środki techniczne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dzieci, które nie ukończyły 16 roku życia zaliczane są do osób niepełnosprawnych, jeżeli mają naruszoną sprawność fizyczną lub psychiczną o przewidywanym okresie trwania powyżej 12 miesięcy, z powodu wady wrodzonej, długotrwałej choroby lub uszkodzenia organizmu, powodującą konieczność zapewnienia im całkowitej opieki lub pomocy w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych w sposób przewyższający wsparcie potrzebne osobie w danym wieku. W takim przypadku wydaje się orzeczenie o niepełnosprawności.

Cukrzyca. Jaki ma symbol w orzeczeniu o niepełnosprawności?

Orzeczenie o niepełnosprawności (lub o konkretnym stopniu niepełnosprawności) wydają powiatowe lub miejskie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności. W orzeczeniu ustala się niepełnosprawność lub stopień niepełnosprawności. Zaznacza się jednak nie więcej niż trzy symbole przyczyn niepełnosprawności oraz wskazania.

Cukrzyca ma symbol 11-I. Obejmuje on m.in. schorzenia endokrynologiczne, metaboliczne, zaburzenia enzymatyczne, choroby zakaźne i odzwierzęce, zeszpecenia, a także choroby układu krwiotwórczego.

Do czego uprawnia orzeczenie o niepełnosprawności?

Orzeczenie o niepełnosprawności pozwala skorzystać z wielu ulg, świadczeń czy różnego rodzaju dofinansowania. Poziom wsparcia uzależniony jest od stopnia niepełnosprawności – lekkiego, umiarkowanego lub znacznego.

Osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności mogą liczyć m.in. na świadczenie pielęgnacyjne. Wysokość świadczenia pielęgnacyjnego wynosi w 2025 roku 3287 zł miesięcznie. W przypadku orzeczenia o niepełnosprawności osoby, nad którą sprawowana jest opieka, istotne znaczenie mają punkty 7 i 8. Punkt 7 dotyczy konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji, a punkt 8 - konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji. Do uzyskania świadczenia pielęgnacyjnego uprawnia też orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Co więcej, w celu częściowego pokrycia wydatków wynikających z konieczności zapewnienia opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji przyznaje się również m.in. zasiłek pielęgnacyjny. Przysługuje on m.in. osobom, które ukończyły 75 lat. O zasiłek mogą również ubiegać się osoby niepełnosprawne w wieku powyżej 16. roku życia, jeżeli legitymują się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16. roku życia legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności można przyznać zasiłek pielęgnacyjny, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21. roku życia.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link