
Spis treści
Podstawową kwestią dotyczącą orzeczeń o niepełnosprawności jest to, że nie istnieje katalog konkretnych chorób uprawniających do uzyskania orzeczenia. To szereg czynników decyduje o przyznaniu orzeczenia o niepełnosprawności, przez co jest to kwestia indywidualna.
Orzeczenie o niepełnosprawności – kto może je otrzymać?
Według ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, niepełnosprawność oznacza trwałą lub okresową niezdolność do wypełniania ról społecznych z powodu stałego lub długotrwałego naruszenia sprawności organizmu, w szczególności powodującą niezdolność do pracy. Niepełnosprawność może być w stopniu znacznym, umiarkowanym lub lekkim.
Do znacznego stopnia niepełnosprawności zalicza się osobę z naruszoną sprawnością organizmu, niezdolną do pracy albo zdolną do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej i wymagającą, w celu pełnienia ról społecznych, stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innych osób w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.
Osobę z naruszoną sprawnością organizmu, niezdolną do pracy albo zdolną do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej lub wymagającą czasowej albo częściowej pomocy innych osób w celu pełnienia ról społecznych zalicza się do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności.
Z kolei do lekkiego stopnia niepełnosprawności przepisy zaliczają osobę o naruszonej sprawności organizmu, powodującej w sposób istotny obniżenie zdolności do wykonywania pracy, w porównaniu do zdolności, jaką wykazuje osoba o podobnych kwalifikacjach zawodowych z pełną sprawnością psychiczną i fizyczną, lub mająca ograniczenia w pełnieniu ról społecznych dające się kompensować przy pomocy wyposażenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze lub środki techniczne.
Dzieci, które nie ukończyły 16 roku życia zaliczane są do osób niepełnosprawnych, jeżeli mają naruszoną sprawność fizyczną lub psychiczną o przewidywanym okresie trwania powyżej 12 miesięcy, z powodu wady wrodzonej, długotrwałej choroby lub uszkodzenia organizmu, powodującą konieczność zapewnienia im całkowitej opieki lub pomocy w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych w sposób przewyższający wsparcie potrzebne osobie w danym wieku. W takim przypadku wydaje się orzeczenie o niepełnosprawności.
Cukrzyca. Jaki ma symbol w orzeczeniu o niepełnosprawności?
Orzeczenie o niepełnosprawności (lub o konkretnym stopniu niepełnosprawności) wydają powiatowe lub miejskie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności. W orzeczeniu ustala się niepełnosprawność lub stopień niepełnosprawności. Zaznacza się jednak nie więcej niż trzy symbole przyczyn niepełnosprawności oraz wskazania.
Cukrzyca ma symbol 11-I. Obejmuje on m.in. schorzenia endokrynologiczne, metaboliczne, zaburzenia enzymatyczne, choroby zakaźne i odzwierzęce, zeszpecenia, a także choroby układu krwiotwórczego.
Do czego uprawnia orzeczenie o niepełnosprawności?
Orzeczenie o niepełnosprawności pozwala skorzystać z wielu ulg, świadczeń czy różnego rodzaju dofinansowania. Poziom wsparcia uzależniony jest od stopnia niepełnosprawności – lekkiego, umiarkowanego lub znacznego.
Osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności mogą liczyć m.in. na świadczenie pielęgnacyjne. Wysokość świadczenia pielęgnacyjnego wynosi w 2025 roku 3287 zł miesięcznie. W przypadku orzeczenia o niepełnosprawności osoby, nad którą sprawowana jest opieka, istotne znaczenie mają punkty 7 i 8. Punkt 7 dotyczy konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji, a punkt 8 - konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji. Do uzyskania świadczenia pielęgnacyjnego uprawnia też orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.
Co więcej, w celu częściowego pokrycia wydatków wynikających z konieczności zapewnienia opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji przyznaje się również m.in. zasiłek pielęgnacyjny. Przysługuje on m.in. osobom, które ukończyły 75 lat. O zasiłek mogą również ubiegać się osoby niepełnosprawne w wieku powyżej 16. roku życia, jeżeli legitymują się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16. roku życia legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności można przyznać zasiłek pielęgnacyjny, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21. roku życia.