Mniej świadczeń dla osób z lekkim i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności?

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Osoby niepełnosprawne z umiarkowanym i lekkim stopniem niepełnosprawności liczą na to, że w 2027 roku będzie kolejna obniżka punktów określonych w decyzji wydawanej przez WZON (tzw. poziom potrzeby wsparcia), która umożliwi korzystanie z dodatkowych form wsparcia. Czy jest to jednak realne?
senior, seniorzy
Mniej świadczeń dla osób z dwoma stopniami niepełnosprawności?
fizkes
shutterstock

Obniżenie progu np. do 60 punktów pozwoliłoby osobom z umiarkowanym i lekkim stopniem niepełnosprawności na korzystanie z dodatkowych świadczeń w większym wymiarze niż obecnie. Nowelizacja przepisów i IV etap z progiem np. 60 punktów w 2027 roku stoi jednak pod znakiem zapytania.

Nadzieja dla osób z umiarkowanym i lekkim stopniem niepełnosprawności?

Jakiś czas temu pojawiła się nadzieja dla osób z orzeczeniem o umiarkowanym i lekkim stopniu niepełnosprawności. Dotyczyła ona korzystnych zmian w świadczeniu wspierającym, które polegałyby na obniżeniu progu punktów w decyzji wydawanej przez WZON (tzw. poziom potrzeby wsparcia). Obecnie próg preferuje do otrzymania świadczenia wspierającego osoby niepełnosprawne ze znacznym stopniem niepełnosprawności. W 2024 roku było to 87 punktów, w 2025 roku - 78 punktów. Czy będzie obniżka progu np. do 70 punktów w 2026 roku?

Jest ona wątpliwa, ponieważ – jak czytamy w serwisie Infor.pl (link do artykułu) w artykule - nie ma środków na świadczenia dla wszystkich osób niepełnosprawnych. To sprawia, że tworzony jest system, który preferuje wsparcie dla znacznego stopnia niepełnosprawności. Z tego względu nadzieje osób niepełnosprawnych dotyczące obniżenia progu np. do 60 punktów w 2027 roku, mogą nie znaleźć odzwierciedlenia w rzeczywistości.

Świadczenie wspierające i punkty określające poziom wsparcia

1 stycznia 2024 roku weszły w życie przepisy wprowadzające świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnością. By je otrzymać należy najpierw uzyskać decyzję o ustaleniu poziomu potrzeby wsparcia.

Świadczenie wspierające w 2024 roku wypłacane było osobom z najwyższymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 87 do 100 pkt w stupunktowej skali.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

I etap obowiązujący w 2024 roku umożliwiał wypłatę świadczenia dla najbardziej poszkodowanych osób z niepełnosprawnościami (od 87 do 100 pkt). II etap w 2025 roku zakłada świadczenie wspierające dla osób, których potrzeby wsparcia oceniono na 78 do 86 pkt.

Z kolei etap III, który miałby obowiązywać od 2026 roku, zakładał świadczenie wspierające dostępne także dla osób z niepełnosprawnościami z pozostałymi uprawniającymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 70 do 77 pkt.

Czy będzie obniżenie progu punktowego dla świadczenia wspierającego?

W świadczeniu wspierającym założono weryfikację przepisów po pewnym czasie. To oznacza, że odpowiednie instytucje sprawdzą, co działa a co nie np. w świadczeniu wspierającym. Następnym krokiem ma być ewentualna nowelizacja przepisów. To właśnie w tym przypadku istnieje możliwość obniżenia progu.

Trzy stopnie niepełnosprawności

W polskim systemie wyróżniamy trzy stopnie niepełnosprawności – znaczny, umiarkowany i lekki.

Znaczny stopień niepełnosprawności oznacza osobę z naruszoną sprawnością organizmu, niezdolną do pracy albo zdolną do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej i wymagającą, w celu pełnienia ról społecznych, stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innych osób w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.

Do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności zalicza się osoby z naruszoną sprawnością organizmu, niezdolne do pracy albo zdolne do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej lub wymagające czasowej albo częściowej pomocy innych osób w celu pełnienia ról społecznych.

Z kolei lekki stopień niepełnosprawności oznacza osobę o naruszonej sprawności organizmu, powodującej w sposób istotny obniżenie zdolności do wykonywania pracy, w porównaniu do zdolności, jaką wykazuje osoba o podobnych kwalifikacjach zawodowych z pełną sprawnością psychiczną i fizyczną, lub mająca ograniczenia w pełnieniu ról społecznych dające się kompensować przy pomocy wyposażenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze lub środki techniczne.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Newsletter
Drukuj
Skopiuj link