Ile się czeka w kolejce do sanatorium? Ta grupa pacjentów może jechać niemal od razu

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Wyjazd do sanatorium nierzadko wiąże się z kilkumiesięcznym oczekiwaniem w kolejce. Istnieją jednak wyjątki. Jest grupa osób, które mogą skorzystać z pobytu w uzdrowisku za darmo i niemal od razu.
kobieta dokument rodzina
Ile się czeka w kolejce do sanatorium? Ta grupa pacjentów może jechać niemal od razu
shutterstock

Pobyt w sanatorium to często jedyna okazja do zadbania o swoje zdrowie, poprawy kondycji fizycznej i psychicznej oraz oderwania się od codzienności. Sanatoria oferują nie tylko rehabilitację, ale także umożliwiają leczenie różnych schorzeń, takich jak choroby układu oddechowego, krążenia, reumatyczne czy neurologiczne.

Ile się czeka w kolejce do sanatorium?

Czas oczekiwania w kolejce do sanatorium na NFZ jest dość długi. Dokładny czas oczekiwania zależy m.in. od województwa. W 2025 roku na wyjazd uzdrowiskowy czeka się średnio 10 miesięcy, przy czym zdarza się, że termin wyznaczony przez NFZ przypada na okres jesienno-zimowy. Choć można go zmienić, dodatkowo wydłuża to czas oczekiwania.

Kto może jechać do sanatorium bez kolejki?

O ile dorośli pacjenci muszą czekać na przyjęcie do sanatorium kilka miesięcy, o tyle inaczej sytuacja wygląda w przypadku dzieci. Dzieci mogą wyjechać do sanatorium niemalże od razu.

Jak informuje biuro prasowe Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, w Wielkopolsce na uzdrowiskowe leczenie sanatoryjne dla dorosłych pacjenci czekają ok. 8 miesięcy, a na uzdrowiskowe leczenie szpitalne dorosłych i na uzdrowiskową rehabilitację w sanatorium i szpitalu uzdrowiskowym - ok. 5 miesięcy.

Ale dzieci kierowane są na leczenie niemalże od ręki. - Zachęcamy rodziców i opiekunów prawnych do składania skierowań zarówno dla dzieci, jak i dla dzieci pod opieką osoby dorosłej. Z opiekunem w sanatorium muszą przebywać dzieci do siódmego roku życia. Leczenie uzdrowiskowe dla dzieci jest bezpłatne, a opiekun pokrywa koszty pobytu w danym ośrodku – informuje NFZ.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

By skorzystać z leczenia uzdrowiskowego niezbędne jest skierowanie od lekarza rodzinnego lub specjalisty mającego podpisany kontrakt z NFZ. Pracownicy działu lecznictwa uzdrowiskowego, którzy otrzymują e-skierowania sprawdzają m.in. czy pacjent jest ubezpieczony i kiedy był ostatnio leczony w sanatorium. Następnie lekarze konsultanci NFZ oceniają zasadność skierowania i kierują pacjenta do uzdrowiska o profilu odpowiadającym jego schorzeniom.

Jak informuje biuro prasowe Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, w 2024 roku z leczenia uzdrowiskowego skorzystało ok. 38 tys. mieszkańców regionu. W połowie marca tego roku potwierdzone skierowania miało ok. 14 tys. pacjentów, a tyle samo czekało na ich zatwierdzenie.

Po powrocie z sanatorium kolejny wniosek o leczenie uzdrowiskowe można złożyć po upływie 12 miesięcy.

Jakie korzyści daje dzieciom pobyt w sanatorium?

Pobyt w sanatorium może być niezwykle korzystny dla zdrowia i rozwoju dziecka. To nie tylko czas leczenia i rehabilitacji, ale także dobra okazja do integracji z rówieśnikami, aktywnego spędzania czasu i budowania odporności.

Dzieci przebywające w sanatorium, szczególnie w miejscowościach o korzystnym mikroklimacie (np. nad morzem czy w górach), mają okazję zahartować organizm i zmniejszyć podatność na infekcje.

Sanatoria oferują także kompleksową opiekę medyczną, m.in. inhalacje, zabiegi fizjoterapeutyczne, hydroterapię czy kinezyterapię. Pomagają one w leczeniu chorób układu oddechowego, alergii, wad postawy czy problemów dermatologicznych. Dzieci po operacjach, z problemami ortopedycznymi lub neurologicznymi mogą także skorzystać z profesjonalnych zabiegów wspierających powrót do pełnej sprawności.

Pobyt w sanatorium to także korzyści społeczne. Dzięki pobytowi w uzdrowisku dzieci mogą nauczyć się samodzielności, zaradności i odpowiedzialności. To także dobra okazja do nawiązania przyjaźni i rozwijania umiejętności społecznych. W sanatoriach też dzieci wiele czasu spędzają na świeżym powietrzu, bawiąc się i korzystając z aktywności fizycznej.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link