Ile się czeka w kolejce do sanatorium? Ta grupa pacjentów może jechać niemal od razu

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Wyjazd do sanatorium nierzadko wiąże się z kilkumiesięcznym oczekiwaniem w kolejce. Istnieją jednak wyjątki. Jest grupa osób, które mogą skorzystać z pobytu w uzdrowisku za darmo i niemal od razu.
kobieta dokument rodzina
Ile się czeka w kolejce do sanatorium? Ta grupa pacjentów może jechać niemal od razu
shutterstock

Pobyt w sanatorium to często jedyna okazja do zadbania o swoje zdrowie, poprawy kondycji fizycznej i psychicznej oraz oderwania się od codzienności. Sanatoria oferują nie tylko rehabilitację, ale także umożliwiają leczenie różnych schorzeń, takich jak choroby układu oddechowego, krążenia, reumatyczne czy neurologiczne.

Ile się czeka w kolejce do sanatorium?

Czas oczekiwania w kolejce do sanatorium na NFZ jest dość długi. Dokładny czas oczekiwania zależy m.in. od województwa. W 2025 roku na wyjazd uzdrowiskowy czeka się średnio 10 miesięcy, przy czym zdarza się, że termin wyznaczony przez NFZ przypada na okres jesienno-zimowy. Choć można go zmienić, dodatkowo wydłuża to czas oczekiwania.

Kto może jechać do sanatorium bez kolejki?

O ile dorośli pacjenci muszą czekać na przyjęcie do sanatorium kilka miesięcy, o tyle inaczej sytuacja wygląda w przypadku dzieci. Dzieci mogą wyjechać do sanatorium niemalże od razu.

Jak informuje biuro prasowe Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, w Wielkopolsce na uzdrowiskowe leczenie sanatoryjne dla dorosłych pacjenci czekają ok. 8 miesięcy, a na uzdrowiskowe leczenie szpitalne dorosłych i na uzdrowiskową rehabilitację w sanatorium i szpitalu uzdrowiskowym - ok. 5 miesięcy.

Ale dzieci kierowane są na leczenie niemalże od ręki. - Zachęcamy rodziców i opiekunów prawnych do składania skierowań zarówno dla dzieci, jak i dla dzieci pod opieką osoby dorosłej. Z opiekunem w sanatorium muszą przebywać dzieci do siódmego roku życia. Leczenie uzdrowiskowe dla dzieci jest bezpłatne, a opiekun pokrywa koszty pobytu w danym ośrodku – informuje NFZ.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

By skorzystać z leczenia uzdrowiskowego niezbędne jest skierowanie od lekarza rodzinnego lub specjalisty mającego podpisany kontrakt z NFZ. Pracownicy działu lecznictwa uzdrowiskowego, którzy otrzymują e-skierowania sprawdzają m.in. czy pacjent jest ubezpieczony i kiedy był ostatnio leczony w sanatorium. Następnie lekarze konsultanci NFZ oceniają zasadność skierowania i kierują pacjenta do uzdrowiska o profilu odpowiadającym jego schorzeniom.

Jak informuje biuro prasowe Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, w 2024 roku z leczenia uzdrowiskowego skorzystało ok. 38 tys. mieszkańców regionu. W połowie marca tego roku potwierdzone skierowania miało ok. 14 tys. pacjentów, a tyle samo czekało na ich zatwierdzenie.

Po powrocie z sanatorium kolejny wniosek o leczenie uzdrowiskowe można złożyć po upływie 12 miesięcy.

Jakie korzyści daje dzieciom pobyt w sanatorium?

Pobyt w sanatorium może być niezwykle korzystny dla zdrowia i rozwoju dziecka. To nie tylko czas leczenia i rehabilitacji, ale także dobra okazja do integracji z rówieśnikami, aktywnego spędzania czasu i budowania odporności.

Dzieci przebywające w sanatorium, szczególnie w miejscowościach o korzystnym mikroklimacie (np. nad morzem czy w górach), mają okazję zahartować organizm i zmniejszyć podatność na infekcje.

Sanatoria oferują także kompleksową opiekę medyczną, m.in. inhalacje, zabiegi fizjoterapeutyczne, hydroterapię czy kinezyterapię. Pomagają one w leczeniu chorób układu oddechowego, alergii, wad postawy czy problemów dermatologicznych. Dzieci po operacjach, z problemami ortopedycznymi lub neurologicznymi mogą także skorzystać z profesjonalnych zabiegów wspierających powrót do pełnej sprawności.

Pobyt w sanatorium to także korzyści społeczne. Dzięki pobytowi w uzdrowisku dzieci mogą nauczyć się samodzielności, zaradności i odpowiedzialności. To także dobra okazja do nawiązania przyjaźni i rozwijania umiejętności społecznych. W sanatoriach też dzieci wiele czasu spędzają na świeżym powietrzu, bawiąc się i korzystając z aktywności fizycznej.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Newsletter
Drukuj
Skopiuj link