Skierowanie do DPS w trybie pilnym. Kiedy jest możliwe?

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Wiele osób zastanawia się nad tym, ile trwa procedura umieszczenia w DPS, jak przyspieszyć miejsce w domu pomocy społecznej i czy postanowienie o umieszczeniu w DPS jest natychmiast wykonalne. Przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące umieszczenia osoby w domu pomocy społecznej w nagłych wypadkach.
DPS
Umieszczenie w DPS w trybie pilnym 2025. W tych przypadkach jest możliwe
ShutterStock

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, prawo do umieszczenia w domu pomocy społecznej przysługuje osobie wymagającej całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności, niemogącej samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu, której nie można zapewnić niezbędnej pomocy w formie usług opiekuńczych.

Po uzyskaniu zgody tej osoby lub jej przedstawiciela ustawowego na umieszczenie w domu pomocy społecznej kieruje się ją do domu pomocy społecznej odpowiedniego typu, zlokalizowanego jak najbliżej miejsca jej zamieszkania - chyba że okoliczności sprawy wskazują inaczej.

W przypadku gdy przewidywany termin oczekiwania wynosi ponad 3 miesiące, osobę taką kieruje się na jej wniosek do DPS-u tego samego typu zlokalizowanego jak najbliżej jej miejsca zamieszkania, w którym przewidywany termin oczekiwania na umieszczenie jest krótszy niż 3 miesiące. Zdarzają się jednak przypadki, w których pacjent nie może czekać kilku miesięcy na przyjęcie do DPS-u. Co wówczas przewiduje prawo?

Umieszczenie w DPS w trybie pilnym. Kiedy jest możliwe?

W nagłych przypadkach, które wynikają ze zdarzeń losowych, skierowanie i umieszczenie osoby w domu może nastąpić poza kolejnością, a także bez przedłożenia wymaganych dokumentów (te powinny zostać skompletowane w terminie trzech miesięcy od dnia przyjęcia pacjenta do domu pomocy społecznej).

Tryb pilny stosowany jest w sytuacjach, gdy stan zdrowia lub warunki życia osoby wymagają natychmiastowej interwencji. Może to być konieczne np. w przypadku nagłego pogorszenia stanu zdrowia osoby starszej, która pozostaje bez opieki, zaniedbania lub zagrożenia życia wynikającego z braku samodzielności, a także nagłej śmierci opiekuna, co pozostawia osobę w sytuacji bez wyjścia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Powodem może być także zdiagnozowania poważnej choroby psychicznej, która uniemożliwia samodzielne funkcjonowanie i stwarza ryzyko dla samego pacjenta oraz jego otoczenia.

Usprawnienie procedury umieszczania w DPS w trybie pilnym

Wśród przepisów, które mogą być zastosowane w przypadku procedury umieszczania w DPS w trybie pilnym są m.in. szybszy tryb rozpatrywania spraw przez sądy (wnioski w trybie pilnym mogą być rozpatrywane w pierwszej kolejności), możliwość tymczasowego umieszczenia osoby w DPS przed wydaniem ostatecznej decyzji sądu (jeśli lekarz i pracownik socjalny uznają to za konieczne), a także możliwość złożenia przez pracowników pomocy społecznej wniosku do sądu o zabezpieczenie miejsca w DPS jeszcze przed formalnym zakończeniem postępowania.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link