Praca w wysokich temperaturach. Nowe przepisy już od 2026 roku? Sprawdź, co się zmieni

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Od 1 stycznia 2026 roku mają wejść w życie nowe przepisy, które minimalizują wpływ wysokich temperatur na zdrowie pracowników - wynika z projektu rozporządzenia Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Co się zmieni?
praca biuro klimatyzacja
Praca w wysokich temperaturach. Nowe przepisy od 2026 roku
shutterstock

Resort Rodziny, Pracy i Polityki społecznej przedstawił nową wersję projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Znalazły się w nim zmiany dotyczące wprowadzenia przepisów chroniących pracowników przed nadmierną temperaturą w pracy.

Ministerstwo zrezygnowało w nowej wersji z zapisów dotyczących dostosowania warunków pracy do tempa metabolizmu pracownika. Specjaliści uznali je bowiem za zbyt skomplikowane do powszechnego zastosowania.

Praca w upale. Co obejmą nowe przepisy?

Zgodnie z nowym projektem, pracodawcy mają być zobowiązani do zastosowania rozwiązań minimalizujących skutki upałów w zależności od rodzaju wykonywanej przez pracowników pracy.

Wśród nich jest zapis mówiący o tym, że w przypadku gdy temperatura w pomieszczeniu pracy z uwagi na warunki atmosferyczne przekroczy 28 stopni Celsjusza (przy pracach ciężkich – 25 stopni) pracodawca będzie zobowiązany zapewnić odpowiednie rozwiązania techniczne obniżające tę temperaturę.

Jeżeli względy technologiczne na to nie pozwalają i obniżenie temperatury nie jest możliwe wówczas powinien zastosować odpowiednie rozwiązania organizacyjne minimalizujące wpływ temperatury na zdrowie pracowników - czytamy w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia. Rozwiązania organizacyjne pracodawca będzie miał obowiązek ustalić po konsultacji z pracownikami w ramach komisji BHP.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kogo nie obejmą zmiany?

W projekcie przewidziano wyjątki. Obowiązek zapewnienia maksymalnej dopuszczalnej temperatury nie obejmie m.in. prac w transporcie i w komunikacji, w jednostkach gospodarki komunalnej, jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej i jednostkach organizacyjnych wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej zapewniających całodobową opiekę oraz w instytucjach opieki nad dziećmi do lat 3.

Ministerstwo planuje wprowadzenie przepisów od 1 stycznia 2026 roku. Nowy projekt rozporządzenia dostał już pozytywna opinię od Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Praca w wysokich temperaturach. Jak jest obecnie?

Obecnie nie ma w przepisach BHP określonej maksymalnej temperatury, w której może być wykonywana praca. Jednak obowiązki pracodawcy regulowane przez Kodeks pracy oraz Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. mówią o konieczności zapewnienia pracownikom napojów gdy temperatury na otwartej przestrzeni przekraczają 25 stopni Celsjusza, a w pomieszczeniach biurowych - 28 stopni Celsjusza.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link