RPO interweniuje ws. krótkich orzeczeń dla nieuleczalnie chorych dzieci. "To się musi skończyć"

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Rzeczniczka Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak interweniuje w sprawie orzeczeń o niepełnosprawności dla nieuleczalnie chorych dzieci. Jak podkreśla, czas, na który są wydawane te orzeczenia jest zatrważająco krótki i koliduje z "najlepiej pojętym interesem dziecka".
Rzeczniczka Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak interweniuje w sprawie orzeczeń o niepełnosprawności dla nieuleczalnie chorych dzieci
Rzeczniczka Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak interweniuje w sprawie orzeczeń o niepełnosprawności dla nieuleczalnie chorych dzieci
shutterstock

"Czy zostało stworzone, zgodnie z zapowiedzią, narzędzie wskazujący minimalny okres, na jaki powinno zostać wydane orzeczenie w przypadku dzieci chorujących na choroby rzadkie i genetyczne" - z tym pytaniem Rzeczniczka Praw Dziecka zwróciła się do Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.

Monika Horna-Cieślak w piśmie z 27 lutego spytała również, na jakim etapie są prace analityczne w obszarze orzekania o niepełnosprawności w odniesieniu do dzieci nieuleczalnie chorych? Bo choć RPD z dużym zadowoleniem przyjęła informację, że Komitet Monitorujący Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS) 20 lutego 2025 r. zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń, wciąż jednak nie zakończyły się prace nad regulacjami, które miały uporządkować sytuację małoletnich dotkniętych chorobami genetycznymi i chorobami rzadkimi.

Absurdalnie krótkie okresy

Rzeczniczka Praw Dziecka w korespondencji z Pełnomocnikiem podkreśliła, że wydawanie czasowych orzeczeń przez Miejskie i Powiatowe Zespoły ds. Orzekania o Niepełnosprawności dla nieuleczalnie chorych dzieci narusza koncepcję "najlepiej pojętego interesu dziecka". To kolejny apel RPD w tej sprawie. W piśmie z 7 października Monika Horna-Cieślak zwróciła uwagę na sytuację dzieci nieuleczalnie chorych i absurdalnie krótkie okresy, na jakie wydawane są orzeczenia o niepełnosprawności.

Orzeczenia na rok, dwa lub trzy lata

Z analizy spraw zgłaszanych do Biura RPD wynika, że dzieci niezmiennie otrzymują czasowe orzeczenia o niepełnosprawności, np. na rok, dwa lub trzy lata. Taka praktyka budzi kontrowersje, zwłaszcza w przypadku dzieci z poważnymi zespołami genetycznymi i chorobami nieuleczalnymi. RPD, mając na uwadze postulaty rodziców, podkreśla, że działania mające na celu zaniechanie praktyki corocznego stawiennictwa przed komisjami powinny zostać podjęte natychmiast.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link